Koronawirus. WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał w niedzielę, że "prawdopodobnym" jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie - poinformowała agencja AFP.

- To prawdopodobne, że kontynent zmierza w kierunku pokonania pandemii - powiedział dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge, dodając, że nadal konieczne jest zachowanie ostrożności ze względu na dużą zdolność wirusa do mutacji.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Koronawirus. WHO: Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi

Dyrektor regionalny WHO ocenił, że do marca 2022 roku około 60 proc. Europejczyków może zakazić się wariantem omikron. Po osiągnięciu szczytu zakażeń "wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby COVID-19" - wskazał Kluge.

- Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii - dodał.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w Sofii Szturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

Obejmujące 53 kraje biuro WHO na Europę podało, że w regionie w połowie stycznia wariant omikron odpowiadał za 15 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. Na początku miesiąca nowy wariant SARS-CoV-2 zidentyfikowano u 6 proc. nowo zakażonych.

(PAP) jbw/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Dr Anthony Fauci Koronawirus. Główny doradca Białego Domu o możliwych scenariuszach

Więcej o: