Kwarantanna będzie krótsza - MZ zmieniło datę. Nowe zasady zaczną obowiązywać we wtorek

Rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni zostanie opublikowane w poniedziałek, wejdzie w życie od wtorku - przekazał w niedzielę PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jeden dzień przesunięcia w czasie - jak wyjaśnił rzecznik Ministerstwa Zdrowia - wynika z konieczności ostatnich zmian w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne, co będzie miało miejsce właśnie w poniedziałek.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Ministerstwo Zdrowia zmieniło czas obowiązywania kwarantanny. Nowe zasady od wtorku 25 stycznia

Zgodnie z zapowiedziami rządu, skrócona kwarantanna miała objąć osoby kierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia. W związku z przesunięciem dnia ogłoszenia, przepisy wejdą w życie we wtorek 25 stycznia.

Skrócenie kwarantanny jest możliwe - jak uzasadnia MZ - z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie delta, jak i omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort podnosi, że po 7 dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną, ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Po ostatniej konferencji Ministerstwa Zdrowia, resort doprecyzował informacje o kwarantannie. "W związku z pojawiającymi się pytaniami, po konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, informujemy, że skrócona kwarantanna (7 dni) obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 25.01. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie" - informował resort.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Kwarantanna - jakie są zasady jej odbywania?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem. W myśl obecnych przepisów, co do zasady, kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

(PAP) autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl /ktl/ lena/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: