Koronawirus - nowe badania. Seniorzy z wysokim poziomem dobrego cholesterolu rzadziej umierają na COVID-19

Osoby powyżej 75. roku życia, mające wysoki poziom lipoprotein o dużej gęstości, tzw. HDL, zwanych dobrym cholesterolem, umierają rzadziej na COVID-19 niż inni seniorzy w tej grupie wiekowej - wynika ze studium przeprowadzonego na zlecenie służb medycznych wspólnoty autonomicznej Madrytu.

Cytowane w sobotę przez dziennik "El Mundo" studium dowodzi, że w pierwszej grupie seniorów liczba zgonów po infekcji koronawirusem jest o 25 proc. niższa w stosunku do osób powyżej 75. roku życia z niskim poziomem HDL.

Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

Nowe badania dotyczące zakażeń koronawirusem. Seniorzy z wyższym stężeniem dobrego cholesterolu umierają rzadziej 

Gazeta wskazała, że badanie wpływu dobrego cholesterolu na odporność seniorów na zgony wskutek COVID-19 przeprowadzona została na dużej grupie, liczącej blisko 37 tys. seniorów z aglomeracji Madrytu.

"Właściwe nawyki, takie jak zdrowa dieta, utrzymywanie adekwatnej masy ciała, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie nikotyny wpływają na wzrost poziomu HDL" - wskazali autorzy badania.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Seniorzy stanowią grupę najbardziej dotkniętą zgonami na COVID-19 w Hiszpanii. Kategoria wiekowa powyżej 80. lat ma ponad 53-proc. udział wśród wszystkich zgonów spowodowanych przez tę chorobę. Drugim przedziałem wiekowym z największą umieralnością jest kategoria 70-79 lat. Jej odsetek wśród wszystkich zgonów przekracza 21 proc.

Do piątkowego wieczora w Hiszpanii na COVID-19 zmarło łącznie 91,7 tys. osób. Resort zdrowia potwierdził też 8,97 mln zakażeń. W piątek 21 stycznia w Hiszpanii zanotowano 141 095 przypadków zakażenia koronawirusem i 142 zgony.

autor: Marcin Zatyka (PAP) /zat/ tebe/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: