Premier Morawiecki: "Zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z koronawirusem". Chodzi m.in. o kwarantannę

W ostatnim czasie obserwujemy gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. - Po dyskusji na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z wirusem - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Co się zmieni?
Zobacz wideo Odejścia z Rady Medycznej to votum nieufności dla ministra zdrowia? Prof. Pyrć odpowiada

W piątek 21 stycznia na konferencji wystąpili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef rządu zaznaczył, że niektóre analizy, które dotyczą dobowych liczb zakażeń koronawirusem, mówią nawet o 140 tys. zakażeń. - Będzie to na pewno bardzo dużo i musimy przygotować się na to najlepiej, jak potrafimy - podkreślił.

Laboratorium RCKiK w Lublinie Jest test wskazujący pacjentów narażonych na ciężki przebieg COVID-19

Koronawirus. Premier Morawiecki: Zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z koronawirusem

W piątek 21 stycznia Ministerstwo Zdrowia przekazało, że dobowa liczba zakażeń osiągnęła najwyższą liczbę od początku epidemii. - Po dyskusji na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z wirusem - zapewnił Morawiecki.

Jedną z nich ma być pojawienie się darmowych testów antygenowych w każdej aptece.- Najbardziej narażeni na zgon są nasi seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia. Wdrażamy procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, będzie mógł w ciągu 48 godzin zostać zbadany, także w swoim domu, przez lekarza pierwszego kontaktu. Dla wielu starszych ludzi to bardzo ważne - podkreślił premier. 

Mimo gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem resort zdrowia zdecydował się skrócić okres przebywania na kwarantannie do siedmiu dni. - Korzystamy z doświadczeń innych krajów - powiedział Morawiecki.

Więcej aktualnych wiadomości nt. aktualnej sytuacji epidemicznej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Wiceminister Kraska: 100 tys. zakażeń za 2 tyg. Koronawirus będzie jak grypa

Adam Niedzielski o gwałtownym wzroście zakażeń: To nie chwilowa dynamika

Po premierze wypowiadał się minister zdrowia Adam Niedzielski. - Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii, który każdego kolejnego dnia oznacza pokonywanie kolejnych smutnych rekordowych wyników, jeśli chodzi o liczbę zakażeń. Od trzech dni obserwujemy sytuację, kiedy liczba dziennych infekcji utrzymuje się na poziomie ok. 30 tys. - powiedział, podkreślając, że "to nie jest chwilowa wysoka dynamika".

Tak wysokie wskaźniki zakażeń są bowiem związane z wariantem omikron. - Mamy blisko 1,4 tys. przypadków, co stanowi mniej więcej 25 proc. zarejestrowanych wszystkich przypadków, dla których badany jest genom - wyjaśnił szef resortu. Scenariusze zakładają, że liczba zakażeń może wzrosnąć do 60-70 tys. dziennie, do nawet - w najgorszym scenariuszu - 140 tys.

Więcej informacji wkrótce.

Więcej o: