Dyskusja na temat długości kwarantanny, która ma być prowadzona przez rząd, została potwierdzona przez rzecznika Piotra Müllera. - Porównujemy jak to wygląda w innych krajach - mówił rzecznik. Wiele wskazuje na to, iż Polska pójdzie za przykładem innych państw Europy i również skróci kwarantannę. A jakie zasady obowiązują nas aktualnie?
Piotr Müller przyznał, że kwarantanna niebawem może zostać skrócona z 10 do 7 dni, mimo że w kraju zmagamy się z piątą falą epidemii spowodowanej wariantem omikron. To wskazywałoby, że Polska będzie jednym z wielu państw, które zdecydował się na taki krok. Ile wynosi kwarantanna w innych krajach?
Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.
Kwarantanna w Polsce obecnie trwa od 10 do 14 dni, a jej długość zależy od wyniku testu. Na rządowej stronie możemy przeczytać, że jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z zakażonym koronawirusem, nie zostanie skierowana na kwarantannę, podobnie jak osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie. Osoba współzamieszkująca z zakażonym ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.
Obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny nie stosuje się także dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. To samo tyczy się osób, które były już poddane izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu zakażenia, nie później niż sześć miesięcy od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem.
W trakcie kwarantanny obowiązują następujące zasady:
Warto podkreślić, że jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na kontakt z osobą zarażoną bądź jest nałożona przez sanepid z innych powodów, to nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z odbywania kwarantanny, nawet w przypadku negatywnego wyniku testu.