Kwarantanna - zasady. Ile trwa? Polska może pójść za przykładem innych krajów Europy

Rzecznik rządu przyznał ostatnio, że trwa dyskusja na temat długości kwarantanny w Polsce. Z nieoficjalnych zapowiedzi wynika, że może ona zostać skrócona tak, jak ma to miejsce w innych krajach Europy.

Dyskusja na temat długości kwarantanny, która ma być prowadzona przez rząd, została potwierdzona przez rzecznika Piotra Müllera. - Porównujemy jak to wygląda w innych krajach - mówił rzecznik. Wiele wskazuje na to, iż Polska pójdzie za przykładem innych państw Europy i również skróci kwarantannę. A jakie zasady obowiązują nas aktualnie? 

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?

Kwarantanna. Będzie krótsza w Polsce? Jak będą wyglądały nowe zasady?

Piotr Müller przyznał, że kwarantanna niebawem może zostać skrócona z 10 do 7 dni, mimo że w kraju zmagamy się z piątą falą epidemii spowodowanej wariantem omikron. To wskazywałoby, że Polska będzie jednym z wielu państw, które zdecydował się na taki krok. Ile wynosi kwarantanna w innych krajach? 

  • W połowie stycznia brytyjski rząd poinformował, że w Anglii okres kwarantanny dla chorych na koronawirusa zostanie skrócony. Od 17 stycznia wynosi on pięć dni. Podobnie zrobiono też we Francji.
  • W Niemczech kwarantanna trwa siedem dni, ale może potrwać dłużej w przypadku dodatniego wyniku testu PCR. Tyle samo wynosi ona w Szwecji.
  • W niektórych krajach, takich jak Belgia czy Włochy, osoby w pełni zaszczepione nie muszą odbywać kwarantanny. We Włoszech po kontakcie z zarażonym konieczne jest za to noszenie przez 10 dni maski FFP2.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

. Piąta fala koronawirusa rozlewa się po Polsce. Mapa wypełnia się czernią

Kwarantanna - obowiązujące zasady w Polsce

Kwarantanna w Polsce obecnie trwa od 10 do 14 dni, a jej długość zależy od wyniku testu. Na rządowej stronie możemy przeczytać, że jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z zakażonym koronawirusem, nie zostanie skierowana na kwarantannę, podobnie jak osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie. Osoba współzamieszkująca z zakażonym ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.  

Objawy zakażenia koronawirusem - jakie są pierwsze objawy? Objawy zakażenia koronawirusem - jakie są symptomy omikronu? [LISTA]

Obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny nie stosuje się także dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. To samo tyczy się osób, które były już poddane izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu zakażenia, nie później niż sześć miesięcy od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem.

W trakcie kwarantanny obowiązują następujące zasady:

  • nie można opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku występowania niepokojących objawów choroby, należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu.

Warto podkreślić, że jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na kontakt z osobą zarażoną bądź jest nałożona przez sanepid z innych powodów, to nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z odbywania kwarantanny, nawet w przypadku negatywnego wyniku testu.

Więcej o: