Koronawirus. Co ze szkołami? Przemysław Czarnek: Sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę

Minister Przemysław Czarnek w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wziął w czwartek udział w spotkaniu dotyczącym rozpoczęcia konsultacji na temat praktycznego nauczania przedsiębiorczości w szkołach. Szef MEiN został zapytany o możliwość przejścia szkół na naukę zdalną w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

Podczas spotkania Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na "wszelkie niepokoje związane z piątą falą koronawirusa i omikronem, które nas wszystkich dotyczą". Zapewnił jednocześnie, że jest w stałym kontakcie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. - Ustaliliśmy wczoraj, że na ten moment, bo sytuacja może zmienić się z godziny na godzinę i z dnia na dzień, nie podejmujemy żadnych innych decyzji - wskazał szef MEiN.

Zobacz wideo Jak uchronić dzieci przed koronawirusem? Pytamy prof. Pyrcia

Szkoła. Ferie pomogą zahamować wzrost liczby zakażeń?

Podczas spotkania Czarnek przypomniał, że obecnie "w Polsce pięć województw jest na feriach zimowych, zatem ruch okołoszkolny w tych województwach jest całkowicie wyłączony". - Od poniedziałku na ferie zimowe udają się kolejne dwa województwa, więc wówczas już prawie pół Polski będzie wyłączone z ruchu okołoszkolnego - dodał.

Więcej materiałów na tematy krajowe znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Według słów szefa resortu edukacji i nauki w pozostałych województwach, gdzie odbywa się nauka, nadal będzie się ona odbywała w trybie stacjonarnym. - Przy czym - tak jak to było do tej pory - dyrektorzy szkół wraz ze służbami sanitarnymi podejmują decyzje o przechodzeniu na kwarantannę i na naukę zdalną poszczególnych klas bądź całych szkół – podkreślił.

Pandemia koronawirusa. Jak wygląda sytuacja w szkołach?

Przemysław Czarnek poinformował także, że "obserwujemy z dnia na dzień coraz więcej wyłączeń". Wyjaśnił, że "takie są realia omikronu". - Ale podchodzimy do tego spokojnie, obserwując na bieżąco i analizując sytuację wraz z panem ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim - dodał.

W środę 19 stycznia po godzinie 19 Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało na Twitterze o tym, iż nauka w trybie stacjonarnym odbywa się obecnie w 78,8 proc. polskich szkół podstawowych i 84,3 proc., ponadpodstawowych, a także w 95,1 proc. przedszkoli. Dla porównania jeszcze 17 stycznia liczby te wynosiły odpowiednio: 93,1 proc. dla szkół podstawowych, 94,5 proc. dla szkół ponadpodstawowych oraz 93,1 proc. dla przedszkoli.

Autorki: Anna Kruszyńska, Karolina Kropiwiec (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: