Piąta fala koronawirusa. Ekspertka o nowych zakażeniach: Te wartości są dalekie od rzeczywistych

- W tej chwili nie mamy realnego przeglądu stanu epidemiologicznego w kraju. [...] Te wartości zakażeń, które są w tej chwili podawane jako potwierdzone, to są wartości dalekie od rzeczywistych - powiedziała dr Aneta Afelt, ekspertka od modeli matematycznych. Jak dodała, "stan faktyczny należy ocenić jako co najmniej cztero-, pięciokrotnie wyższy".
Zobacz wideo Prof. Pyrć wyjaśnia, dlaczego tak istotne jest szczepienie w walce z pandemią

W środę minister zdrowia podczas specjalnej konferencji prasowej poinformował o 30 586 nowych zakażeniach koronawirusem i 375 zgonach chorych na COVID-19. - Te wyniki są bardzo poważne i oznaczają, że ta fala będzie się dynamicznie rozwijać. [...] Dzisiaj te 30 tys. w stosunku do 16 tys. z zeszłego tygodnia to dokładnie wzrost o 90 proc. - powiedział Adam Niedzielski, apelując o przestrzeganie zasad sanitarnych - noszenie maseczek, zachowywanie dystansu oraz dezynfekowanie rąk.

Później minister zdrowia poinformował, że w czwartek również możemy się spodziewać ponad 30 tys. zakażeń. Jak dodał, apogeum dziennej liczby zakażeń przypadnie prawdopodobnie na początek lutego.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Adam NiedzielskiNiedzielski: Ostatnie dwa dni można nazwać eksplozją epidemii COVID-19

"Każde ograniczenie jest na wagę życia i śmierci"

Dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego na antenie TVN24 stwierdziła, że "nasz stan testowania jest dalece niewystarczający". - W tej chwili nie mamy realnego przeglądu stanu epidemiologicznego w kraju. Jesteśmy w trakcie fali zejściowej, jeżeli chodzi o obecność wariantu delta w Polsce i jednocześnie jesteśmy już w trakcie rozpędzania fali wejściowej wariantu omikron - podkreśliła. Jak zaznaczyła, "wariant omikron ma bardzo wysoką zakaźność".

- Te wartości zakażeń, które są w tej chwili podawane jako potwierdzone, to są wartości dalekie od rzeczywistych - powiedział dr Aneta Afelt, dodając, że "te dane nie przybliżają nas do stanu faktycznego, który należy ocenić jako co najmniej cztero-, pięciokrotnie wyższy".

- W tej chwili każde ograniczenie naszej aktywności w przestrzeni publicznej jest na wagę życia i śmierci. [...] Zakażając dużą liczbę osób w bardzo krótkim czasie, doprowadzimy - nie mając kontroli nad epidemią - do katastrofy w zakresie opieki medycznej, dostępu do opieki medycznej - wyjaśniła ekspertka, podkreślając, że już w województwie mazowieckim są "masowe zakażenia" personelu medycznego.

Adam NiedzielskiCo z obostrzeniami? Niedzielskiego pytano o granicę zakażeń

Więcej o: