Niepożądane reakcje po szczepieniu przeciw COVID-19? Naukowcy wskazują na "efekt nocebo"

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ocenili, że ponad dwie trzecie niepożądanych reakcji zgłaszanych po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19, takich jak ból głowy czy zmęczenie, mogą wynikać z negatywnego nastawienia pacjenta do zabiegu, a nie z działania samego preparatu - pisze brytyjski dziennik "The Guardian".

Na podstawie 12 badań klinicznych dotyczących reakcji na preparat przeciwko COVID-19 stwierdzono, że za około 76 proc. łagodnych niepożądanych reakcji po przyjęciu pierwszej dawki oraz 52 proc. po drugiej dawce odpowiada "efekt nocebo" - przeciwieństwo efektu placebo, wynikające najczęściej z negatywnego nastawienia pacjenta do terapii lub nieakceptowanego przez niego wyglądu leku.

Zobacz wideo Minister Niedzielski poda się do dymisji? Soboń: Byłoby szkoda

Niepożądane reakcje po szczepionce przeciwko COVID-19. Naukowcy wskazują na "efekt nocebo"

W każdym z 12 przeanalizowanych badań wybranej grupie osób podano preparat z nieaktywnego roztworu soli. Uwzględniono łagodne reakcje poszczepienne, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, bezsenność czy biegunka; nie wzięto pod uwagę poważnych skutków ubocznych, np. tworzenia się zakrzepów krwi.

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Harvarda pacjenci powinni być informowani o efekcie nocebo w kontekście możliwych efektów ubocznych przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Jak przekonują, zmniejszyłoby to ich niepokój związany z zabiegiem.

- Informowanie pacjentów, że zabieg może mieć skutki uboczne podobne do terapii placebo w kontrolowanych badaniach klinicznych, faktycznie zmniejsza niepokój i sprawia, że pacjenci poświęcają chwilę na zastanowienie się nad możliwymi reakcjami - zauważył autor badania Ted Kaptchuk. Dodał, że "konieczne są jednak dalsze badania".

Dawka przypominająca w Polsce. Przyjęło ją 8,7 mln obywateli

W Polsce dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło ponad 8,7 mln osób - podano w środę na stronach rządowych. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi ponad 49,9 mln. W pełni zaszczepionych jest ponad 21,4 mln obywateli.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, wykonano 49 904 088 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 21 484 370 osób.

Trzecią, uzupełniającą dawkę szczepionki, przyjęło 201 570 osób z upośledzoną odpornością, a dawkę przypominającą - 8 775 234 osoby. Dzienna liczba szczepień wynosi 179 427 iniekcji.

Łącznie do Polski dostarczono 96 550 560 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 51 035 195 dawek. Zutylizowano 743 048 dawek.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: