Niedzielski o pracy zdalnej: Rozporządzenie w tej sprawie lada chwila. Apeluje też do pracodawców

- Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu obowiązku pracy zdalnej w administracji publicznej. W ciągu kilku dni zostanie stworzone rozporządzenie w tej sprawie - zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, który poinformował o 30 586 nowych zakażeniach koronawirusem. Szef resortu zdrowia zapewnił też, że "priorytetem jest jak najdłuższe utrzymanie nauki stacjonarnej".
Zobacz wideo Minister Niedzielski poda się do dymisji? Soboń: Byłoby szkoda

- Apeluję o to, aby w miarę możliwości ta praca zdalna znowu stała się standardem. Jeżeli nie zmniejszymy mobilności, to niestety musimy się dalej liczyć z bardzo dynamicznym wzrostem zakażeń. A nasz system opieki zdrowotnej jest w stanie obsłużyć 40 tys. chorych na COVID-19, możemy zwiększyć liczbę łóżek do 60 tys., ale to już scenariusze, które oznaczają brak wydolności, nawet kolejki karetek - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji.

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w SofiiSzturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

Czy wróci nauka zdalna? Niedzielski: "Priorytetem jest jak najdłuższe utrzymanie nauki stacjonarnej"

Dopytywany, czy wróci nauka zdalna, minister zdrowia odpowiedział: - Priorytetem jest jak najdłuższe utrzymanie nauki stacjonarnej. Nie wyznaczam granicy czy jakiejś liczby zakażeń, bo w tej chwili fundamentalnym przedmiotem podejmowania decyzji jest, jak będą się przekładały infekcje na hospitalizację. Jeżeli mamy dzisiaj do czynienia ze skokiem do 30 tysięcy, to najczęściej obserwowaliśmy, że po tygodniu od takiej liczby zakażeń obserwowaliśmy, że zwiększa się liczba hospitalizacji - wyjaśnił Niedzielski.

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Wchodzimy w okres ferii. Dzieci nie będą uczestniczyły w nauczaniu stacjonarnym, a co się będzie działo po feriach, to zdecydujemy w miarę analizy bieżącej sytuacji epidemicznej - dodał i zapowiedział, że ferie zimowe będą czasem zwiększonych kontroli policyjnych i sanepidu.

Koronawirus w Polsce. Niedzielski: 30 586 zakażeń i 375 zmarłychKoronawirus w Polsce. Niedzielski: 30 586 zakażeń i 375 zmarłych

Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje kolejnych lockdownów

- Jak patrzymy na politykę epidemiczną w innych krajach, to widzimy, że jest odejście od lockdownów, na rzecz certyfikatów covidowych. Myślę, że lockdowny w ogóle jako takie nie będą już raczej instrumentem wykorzystywanym tak, jak w poprzednich falach - stwierdził szef MZ.

Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19.Horban dla "Rzeczpospolitej" o Radzie Medycznej: Koledzy byli zmęczeni atakami

Więcej o: