Ciąża i szczepienie przeciw COVID-19. EMA: Szczepionki mRNA nie zagrażają matkom ani dzieciom

Europejska Agencja Leków (EMA) podała we wtorek, że szczepionki przeciw COVID-19 oparte na technologii mRNA nie powodują powikłań ciążowych u przyszłych matek i ich dzieci. Jest to ocena danych z badań obejmujących ok. 65 tys. ciąż na różnych etapach.

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała też, że badania przeprowadzone przez jej naukowców doprowadziły do stwierdzenia, że szczepienia przeciwko COVID-19 są równie skuteczne w zmniejszaniu ryzyka hospitalizacji i śmierci u kobiet w ciąży, jak i osób nie będących w ciąży.

Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

Szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 są bezpieczne dla kobiet w ciąży

Po podaniu szczepionki mRNA - Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna) - nie stwierdzono u ciężarnych kobiet żadnych oznak zwiększonego ryzyka powikłań, poronień, przedwczesnych skutków ubocznych u nienarodzonych dzieci. "Korzyści z przyjęcia w czasie ciąży szczepionki przeciw COVID-19, opartej na technologii mRNA przewyższają wszelkie możliwe ryzyko dla przyszłych matek i nienarodzonych dzieci" - podała w komunikacie EMA.

Część krajów UE poparło już stosowanie szczepionek przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży, a wsparcie EMA dla szczepionek mRNA prawdopodobnie wzmocni kampanie szczepień ciężarnych w mniejszych krajach, które polegają na wiedzy naukowej regulatora, jakim jest EMA.

(PAP) jo/ jar/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Omikron (zdjęcie ilustracyjne)20 objawów omikrona [LISTA]. "Przypominają przeziębienie"

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpieczna?

To jedno z pytań, na które odpowiada Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie. "Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek" - zaznacza resort zdrowia. 

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

"Szczepionki, tak jak pozostałe produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wymagania dot. ich rejestracji są bardzo rygorystyczne. W przypadku COVID-19 dla szybkiego zapewnienia  dostępności skutecznej i bezpiecznej szczepionki, skracane są terminy administracyjne. Te ułatwienia proceduralne nie obniżają obowiązujących wymogów  dot. bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki" - czytamy dalej.

Więcej o: