Kraska: 19 652 nowych zakażeń koronawirusem. "Piąta fala zapukała do nas"

We wtorek poinformowano o 19 652 nowych zakażeniach koronawirusem ubiegłej doby. 377 osób z COVID-19 zmarło - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wśród zakażeń 709 przypadków to wariant omikron.

- Piąta fala zapukała do nas i zaczyna się na dobre rozgaszczać w naszych progach - powiedział Kraska w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski.

Jak poinformował, "mamy 19 652 przypadki" nowych zakażeń COVID-19. To - jak stwierdził - blisko 20 tys. dziennie zakażeń koronawirusem. - Tydzień do tygodnia to wzrost o 72 proc. To duży, lawinowy wzrost - powiedział Kraska.

Więcej najnowszych informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Wiceminister zauważył, że udział omikronu w strukturze badanego genomu zaczyna dynamicznie wzrastać. - W tej chwili to jest poziom rzędu 20 proc. - poinformował. Obecnie odnotowano 709 zakażeń omikronem.

- 377 osób przegrało walkę z COVID-19. Prawie 300 osób to osoby niezaszczepione - dopowiedział wiceminister.

Niedzielski: Szczyt V fali przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił 60-140 tys. zakażeń dziennie

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia powiedział, że mamy w Polsce do czynienia z V falą pandemii COVID-19.

Przyznał, że z tygodnia na tydzień można było zaobserwować wzrosty zakażeń, ale na to pewien wpływ miał okres świąteczny. - Teraz mamy większe wzrosty i niestety nie widać czynników, które przemawiałyby za odwróceniem tej tendencji - ocenił Niedzielski.

- Z ostatnich raportów wynika, że omikron zaczyna dynamicznie wzrastać, jeśli chodzi o udział w strukturze badanego genomu. W tej chwili to jest poziom rzędu 20 proc. - powiedział minister zdrowia.

Boris JohnsonWielka Brytania. Były doradca: Johnson wiedział o imprezach podczas lockdownu

Poinformował, że "zgodnie z poniedziałkowym monitoringiem, który będzie raportowany we wtorek, istnieje ryzyko, że zostanie przekroczona bariera 20 tys. zakażeń". - To wszystko pokazuje, że V fala staje się faktem - oświadczył Niedzielski. Dodał, że w najbliższym czasie musimy spodziewać się wzrostów liczby zakażeń.

Powiedział, że w ramach sztabu kryzysowego przygotowywane są plany walki z pandemią i dotyczą one różnych dziedzin, w tym m.in. bazy łóżek, leków, gospodarki tlenem czy funkcjonowaniu Zespołów Ratownictwa Medycznego. Zaznaczył, że są one narażone na ryzyko bardzo dużego obciążenia, "takiego, z jakim jeszcze w żadnej z fal nie mieliśmy do czynienia".

Powiedział, że zgodnie z modelem opracowywanym w Ministerstwie Zdrowia szczyt zakażeń V fali przypadnie w połowie lutego. - To jest ok. 60 tys. zakażeń dziennie - poinformował szef MZ.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas briefingu prasowego, 17 stycznia 2022 r.Adam Niedzielski: We wtorek najpewniej ponad 20 tys. zakażeń.

Zwrócił uwagę, że "prognoza przedstawiona 5 stycznia br. przez ośrodek MOCOS zakłada, że już pod koniec stycznie będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tys. zakażeń dziennie".

- Z kolei ośrodek ICS, z którym współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz i w zależności od wariantu - ten szczyt wyniesie 100-140 tys. zakażeń i pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca - powiedział Niedzielski.

Więcej o: