Kraków. Cypryjczyk zakażony koronawirusem chciał wsiąść do samolotu z fałszywym zaświadczeniem

Policjanci zatrzymali na terenie lotniska Kraków-Balice 24-letniego obywatela Cypru zakażonego COVID-19, który próbował przedostać się na pokład samolotu, posługując się sfałszowanym zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

Jak przekazał w poniedziałek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, do interwencji na krakowskim lotnisku doszło w ubiegły czwartek. Podczas odprawy paszportowej na odlot samolotu do Cypru, funkcjonariusze Straży Granicznej, sprawdzając podróżnych w systemie, odkryli, że jeden z nich - 24-letni Cypryjczyk - ma nałożoną izolację domową w związku z zakażeniem COVID-19.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy?

Sfałszowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa

Na miejsce zostali wezwani miejscowi policjanci. W ich obecności pasażer poddał się na terenie lotniska dodatkowemu badaniu na obecność tego wirusa, które potwierdziło zakażenie. Ponadto policjanci ustalili, że Cypryjczyk podczas odprawy paszportowej okazał strażnikom granicznym sfałszowane zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

"Mężczyzna został przez stróżów prawa zatrzymany, a po przeprowadzeniu z jego udziałem czynności, został zwolniony do miejsca odbywania izolacji" - zaznaczył rzecznik małopolskiej policji.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Złamanie kwarantanny 

Według niego mężczyzna odpowie za posłużenie się sfałszowanym dokumentem, za co grozi do pięciu lat więzienia, a także za nieprzestrzeganie warunków izolacji. Za naruszenie przepisów ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem pandemii, w tym za naruszenie zasad kwarantanny czy izolacji domowej grozi mandat w wysokości do 500 złotych, a sanepid w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych.

- W przypadku osób zakażonych - zaznaczył Gleń - istnieje także możliwość odpowiedzialności karnej za przestępstwo narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia innych osób, poprzez szerzenie choroby zakaźnej, za co grozi do ośmiu lat więzienia.

Kwarantanna, a loty samolotem 

Według policyjnych statystyk na terenie krakowskiego lotniska kilka, a nawet kilkanaście osób tygodniowo próbuje przedostać się na pokład samolotu, pomimo że są objęci kwarantanną lub izolacją domową.

"Apelujemy o rozsądek i przypominamy, że każdy z pasażerów jest w tym zakresie również kontrolowany i sprawdzany przez strażników granicznych" - podkreślił rzecznik.

***

Autor: Rafał Grzyb (PAP)

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: