Austria. Imprezy w narciarskich kurortach przyczyną wzrostu zakażeń: Nawet 80 proc. nowych infekcji

Oficjalnie, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dotyczącym walki z pandemią, imprezy apres-ski ("po nartach") w narciarskich kurortach są niedozwolone. W rzeczywistości zakaz ten nie jest przestrzegany, a efekty widoczne: nawet 70-80 proc. nowych infekcji koronawirusa to wynik imprez po zamknięciu wyciągów - dowiaduje się "Kronen Zeitung".

"Dla wielu urlop na nartach, wizyta w schronisku i wieczorna impreza w chatce to w Austrii nieodłączna część zimy" - pisze gazeta. Protokół z posiedzenia komisji do walki z pandemią potwierdza, że restrykcje odnośnie walki z COVID-19 "najwyraźniej nie są traktowane zbyt poważnie". Według danych komisji ostatnio wyraźnie wzrósł odsetek przypadków koronawirusa, związanych z podróżowaniem i rekreacją. "Około 70-80 proc. przypadków w zakresie rekreacji można przypisać aktywności apres-ski".

Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

Austria. Do zarażeń koronawirusem dochodzi w domach, ale też na stokach

Sektor rekreacyjny, do którego należy narciarstwo, zajmuje drugie miejsce na liście najczęstszych miejsc infekcji wg Agencji Bezpieczeństwa Żywności (AGES). Głównym źródłem infekcji pozostają spotkania w domach - to zdecydowanie numer jeden, dający ponad trzy czwarte wszystkich potwierdzonych infekcji. Należy podkreślić, że faktyczne wyjaśnienie źródła infekcji koronawirusa jest możliwe tylko w ok. 40 proc. nowych przypadków.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

O tym, że obszar apres-ski odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu nowych ognisk infekcji, świadczą nie tylko dane o zachorowaniach z poszczególnych terenów narciarskich. Minister Turystyki Elisabeth Koestinger (OeVP) mówiła o "niezwykle niepokojących prognozach", szczególnie jeśli chodzi o rejony Kitzbuehel (Tyrol) i Flachau (Salzburg), gdzie siedmiodniowa zapadalność "wzrosła do zawrotnych wysokości".

Agencja Bezpieczeństwa Żywności: W obszarze apres-ski zidentyfikowano uderzającą liczbę ognisk infekcji o dużych rozmiarach

Jak dodaje AGES, "w obszarze après-ski zidentyfikowano uderzającą liczbę ognisk infekcji o dużych rozmiarach". Problem dotyczy np. mieszkańców Wiednia (ten kraj związkowy przoduje w Austrii pod względem ilości nowych infekcji), gdzie wiele nowych zakażeń to efekt wyjazdów narciarskich do innych krajów związkowych. Jak zaznacza AGES, infekcje najczęściej przytrafiały się nie podczas podróży czy uprawianiu narciarstwa, ale "bezpośrednio w otoczeniu apres-ski".

Omikron (zdjęcie ilustracyjne)20 objawów omikrona [LISTA]. "Przypominają przeziębienie"

Dodatkowo wielu urlopowiczów wyjeżdża z kurortów natychmiast, po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu, aby uniknąć kwarantanny w miejscu urlopu.

Autor: Marzena Szulc /mszu/ jar/ (PAP)

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: