Omikron. 20 objawów [LISTA]. "Przypominają przeziębienie, szczególnie u zaszczepionych"

Jakie są główne objawy omikrona? Na które dolegliwości najczęściej skarżą się chorzy? Naukowcy opublikowali raport oparty na danych aplikacji, która od marca 2020 roku zbiera informacje o wirusie.
Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

Analiza danych aplikacji ZOE COVID Study pozwoliła na wyłonienie najczęstszych objawów nowego wariantu koronawirusa, omikrona. Szacuje się, że 52,5 proc. osób doświadczających objawów przypominających przeziębienie prawdopodobnie zmaga się z objawowym COVID-19.

Protest antyszczepionkowców na placu przed Zgromadzeniem Narodowym w SofiiSzturm antyszepionkowców na budynek bułgarskiego parlamentu. Starcia z policją

Objawy omikrona są często nie do odróżnienia od grypy czy przeziębienia

Na początku epidemii głównymi objawami koronawirusa były kaszel, gorączka i utrata węchu, ale także około 20 innych dolegliwości. Później, wraz z pojawieniem się wariantu delta, notowano mniej objawów takich jak duszność, gorączka czy anosmia, a więcej tych przypominających zwykłe przeziębienie: katar, ból gardła, kichanie, ból głowy czy kaszel - szczególnie w przypadku osób zaszczepionych - czytamy w "The Conversation", gdzie opublikowano artykuł dotyczący raportów ZOE COVID.

- Objawy COVID-19 są teraz po raz pierwszy tej zimy częstsze niż przeziębienia i grypy i są od nich nie do odróżnienia - powiedział profesor epidemiologii genetycznej Tim Spector, główny naukowiec ZOE COVID Study. 

"Wydaje się, że omikron kontynuuje trend wyznaczony przez deltę. Powoduje objawy, które bardziej przypominają zwykłe przeziębienie, szczególnie u osób zaszczepionych, i mniej objawów ogólnoustrojowych, takich jak nudności, bóle mięśni, biegunka i wysypki skórne" - czytamy.

Więcej na temat aktualnej sytuacji pandemicznej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Epidemia koronawirusa"Omikron dosięgnie prawie wszystkich". Ostrzeżenie włoskiego ministra

Objawy omikrona - naukowcy wyróżnili 20 najczęściej zgłaszanych dolegliwości

ZOE COVID Study to aplikacja, która została uruchomiona pod koniec marca 2020 roku, by wspierać badania nad koronawirusem. W wyniku analizy jej danych udało się wyróżnić główne objawy wariantu omikron.

 1. katar - 73,01 proc.;
 2. ból głowy - 67.51 proc.;
 3. zmęczenie - 63,5 proc.;
 4. kichanie - 60,24 proc.;
 5. ból gardła - 59.66 proc.;
 6. uporczywy kaszel - 43,56, proc.;
 7. chrypa - 35,75 proc.;
 8. inne - 35,7 proc.;
 9. dreszcze - 30,41 proc.;
 10. gorączka - 29,47 proc.;
 11. zawroty głowy - 27,89 proc.;
 12. mgła mózgu - 23,68 proc.;
 13. omamy węchowe - 23,17 proc.;
 14. ból oczu - 22,86 proc.;
 15. nietypowy ból mięśni - 22,65 proc.;
 16. brak apetytu - 20,89 proc.;
 17. utrata węchu - 19,33 proc.;
 18. ból klatki piersiowej - 18,58 proc.;
 19. powiększone węzły chłonne - 18,51 proc.;
 20. ogólne złe samopoczucie - 16,02 proc.

Ogólny profil zakażeń deltą i omikronem wygląda podobnie, a pięć głównych objawów pozostaje bez zmian. "Ale jeśli chodzi o ogólną częstość występowania objawów, istnieją pewne wyraźne różnice" - czytamy. Przykładowo utrata węchu, która wcześniej plasowała się w pierwszej dziesiątce objawów, wraz z nowym wariantem spadła już na 17. miejsce. Naukowcy odkryli także, że tylko połowa osób chorych na COVID-19 doświadczyła któregokolwiek z trzech klasycznych objawów, czyli gorączki, kaszlu lub utraty węchu.

Więcej o: