Nowe dane o zakażeniach. Wzrost o 34 proc. "Piąta fala puka do granic", ale obostrzeń nie będzie

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformuje dziś o kolejnych 10 445 zakażeniach.

- Wydaje się, że już rozpędzamy się, ta piąta fala puka do granic. Dziś to 10 445 przypadków. Gdy porównamy to tydzień do tygodnia, to jest wzrost o 34 proc. Zmarły cztery osoby, ale to dane z raportowania weekendowego - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas rozmowy w Polsat News. Waldemar Kraska dodał również, że co piąta-szósta testowana próbka wykazuje zakażenie wariantem omikron.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Pełne dane zostaną podane przez Ministerstwo Zdrowia o godzinie 10:30.

Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia o piątej fali zakażeń. Obostrzeń jednak nie będzie

- Symulacje, które mamy przewidują, że szczyt nastąpi za dwa-trzy tygodnie. Wtedy omikron powinien zdominować wariant delta. Zadajemy sobie pytanie, ile z tych osób trafi do szpitali - powiedział w poniedziałkowym programie Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia podkreślił, że w krajach, gdzie jest wysoki poziom wyszczepienia, poziom hospitalizacji nie jest tak wysoki. Następnie dodał, że resort "przygotowuje się na czarny scenariusz, czyli dużą liczbę zakażeń i dużą liczbę hospitalizacji".

Mimo wzrostu zakażeń rząd nie planuje jednak bardziej restrykcyjnych obostrzeń. - Nie planujemy żadnych nowych obostrzeń wprowadzać. Staramy się wyjść wcześniej przed piątą falą - powiedział dalej wiceminister. Przekazał również, że do powiatów, gdzie występuje największa liczba zakażeń, wysłane zostaną maseczki.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Obowiązkowe szczepienia w Polsce? Trwają rozmowy, ale nic nie wiadomo

Waldemar Kraska został też zapytana o obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych. Według wiceministra zdrowia rozmowy z resortami są "na ukończeniu", więc można spodziewać się niedługo bardziej konkretnych decyzji. - W tej chwili trudno powiedzieć - stwierdził jednak polityk dopytywany o szczegóły. 

- Dziś mamy posiedzenie sztabu kryzysowego, ale też ścisłego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, gdzie chcemy się zastanowić nad formułą Rady Medycznej - przekazał. Kraska podkreślił, że jeszcze w poniedziałek po południu Adam Niedzielski wyda komunikat w tej sprawie.

'To, że z nastolatkiem dzieje się coś złego, widać też w jego zachowaniu' (zdj. ilustracyjne)Badanie: nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Więcej o: