Nowe dane o zakażeniach. Wzrost o 34 proc. "Piąta fala puka do granic", ale obostrzeń nie będzie

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformuje dziś o kolejnych 10 445 zakażeniach.

- Wydaje się, że już rozpędzamy się, ta piąta fala puka do granic. Dziś to 10 445 przypadków. Gdy porównamy to tydzień do tygodnia, to jest wzrost o 34 proc. Zmarły cztery osoby, ale to dane z raportowania weekendowego - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas rozmowy w Polsat News. Waldemar Kraska dodał również, że co piąta-szósta testowana próbka wykazuje zakażenie wariantem omikron.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Pełne dane zostaną podane przez Ministerstwo Zdrowia o godzinie 10:30.

Koronawirus w Polsce. Wiceminister zdrowia o piątej fali zakażeń. Obostrzeń jednak nie będzie

- Symulacje, które mamy przewidują, że szczyt nastąpi za dwa-trzy tygodnie. Wtedy omikron powinien zdominować wariant delta. Zadajemy sobie pytanie, ile z tych osób trafi do szpitali - powiedział w poniedziałkowym programie Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia podkreślił, że w krajach, gdzie jest wysoki poziom wyszczepienia, poziom hospitalizacji nie jest tak wysoki. Następnie dodał, że resort "przygotowuje się na czarny scenariusz, czyli dużą liczbę zakażeń i dużą liczbę hospitalizacji".

Mimo wzrostu zakażeń rząd nie planuje jednak bardziej restrykcyjnych obostrzeń. - Nie planujemy żadnych nowych obostrzeń wprowadzać. Staramy się wyjść wcześniej przed piątą falą - powiedział dalej wiceminister. Przekazał również, że do powiatów, gdzie występuje największa liczba zakażeń, wysłane zostaną maseczki.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl. 

Obowiązkowe szczepienia w Polsce? Trwają rozmowy, ale nic nie wiadomo

Waldemar Kraska został też zapytana o obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup zawodowych. Według wiceministra zdrowia rozmowy z resortami są "na ukończeniu", więc można spodziewać się niedługo bardziej konkretnych decyzji. - W tej chwili trudno powiedzieć - stwierdził jednak polityk dopytywany o szczegóły. 

- Dziś mamy posiedzenie sztabu kryzysowego, ale też ścisłego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, gdzie chcemy się zastanowić nad formułą Rady Medycznej - przekazał. Kraska podkreślił, że jeszcze w poniedziałek po południu Adam Niedzielski wyda komunikat w tej sprawie.

Więcej o: