Białystok. "Wolne wilki Podlasia" na marszu. Symbol swastyki, mówiono o "wyroku śmierci" na Truskolaskiego

"Politycy, to wy poddajcie się szprycy", "Precz z cenzurą!", "Tu jest Polska, a nie Polin!" - m.in. takie hasła pojawiły się podczas liczącej blisko pół tysiąca osób antyszczepionkowej manifestacji w Białymstoku. Protestujący wydali również wyrok śmierci na prezydenta miasta, a także krzyczeli "łajdak" pod jego adresem.
Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

Czytaj więcej: "GW": Białystok. Antyszczepionkowcy wydali wyrok śmierci na prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego

W sobotę w Białymstoku odbyła się manifestacja przeciwników szczepień pod hasłem "Białystok, powstań!", podczas której wykrzykiwano antyszczepionkowe, niezgodne z wiedzą naukową hasła. "Z danych policji wynika, że w zgromadzeniu wzięło udział ok. 400 uczestników" - podaje Polska Agencja Prasowa. Z kolei jak relacjonuje lokalna "Gazeta Wyborcza" wśród uczestników manifestacji znaleźli się m.in. przedstawiciele samozwańczego antyszczepionkowego Podlaskiego Trybunału Sprawiedliwości. Uczestnicy mieli biało-czerwone flagi oraz wielki transparent "Stop segregacji sanitarnej". Wśród niesionych przez nich haseł pojawiały się również: "Wolne wilki Podlasia", "Politycy, to wy poddajcie się szprycy", "Odszczepcie się", "To ludzie mają segregować śmieci, a nie śmiecie segregować ludzi" oraz "Wolna wola! Wola walki. Wolność!".

Białystok. Antyszczepionkowy marsz, na banerze fragment swastyki

Na jednym z transparentów znalazł się również fragment swastyki wyłaniający się spod rysunku wirusa. Uczestnicy demonstracji krzyczeli: "Precz z cenzurą!", "Tu jest Polska, a nie Polin!" oraz "Rząd na bruk, bruk na rząd". Rozpowszechniano też fałszywe informacje nt. skuteczności szczepień. Marsz zorganizowano dzień po tym, jak z Rady Medycznej odeszło trzynastu z siedemnastu jej członków. Jak argumentowali, przyczyną było m.in. pobłażanie środowiskom antyszczepionkowym przez rząd.

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków Rady Medycznej w oświadczeniu.

W minionym tygodniu z przedstawicielami antyszczepionkowców spotkał się Jarosław Kaczyński. 

Czytaj też: Niedzielski o spotkaniu Kaczyńskiego i Morawieckiego z antyszczepionkowcami: Nie otrzymałem zaproszenia

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Michał DworczykRezygnacja członków RM. Komentuje Dworczyk, Ordo Iuris: "Czas najwyższy"

Antyszczepionkowcy wydają wyroki

Jak informuje białostocka "Gazeta Wyborcza", na jednej z tabliczek pojawił się napis: "Wyrok: Kara śmierci!!! Twórcom i wykonawcom reżimu sanitarnego!!! Podlaski Trybunał Sprawiedliwości". Protestujący wyjaśnili, że takich wyroków, "w tym śmierci", zostało wydanych już około 600. - Wyroki te wydawane są wobec tych, którzy chcą w Polsce wprowadzić nazizm - powiedział jeden z protestujących, cytowany przez "Wyborczą". Jeden z tych wyroków - do wykonania "w sposób humanitarny", z datą 25 września ubiegłego roku - został przez nich "wydany" na prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Pod adresem włodarza miasta krzyczano również "łajdak". We wrześniu sam Truskolaski trafił do szpitala z powodu COVID-19. Wielokrotnie apelował, aby się szczepić. 

Andrzej Duda na nartachAndrzej Duda wrócił do pracy po COVID-19. W niedzielę jedzie na narty

Lekarze alarmują: Szczepienia ratują życie

Przypomnijmy, co na temat szczepień mówią eksperci. "Szczepienia przeciw COVID-19 ratują życie. Wskazywanie, że jedne szczepionki są mniej moralne od innych, to budowanie ogólnej do nich niechęci. A powinna przyświecać nam troska o każdego bliźniego. Zaszczepienie - jakąkolwiek szczepionką przeciw COVID-19 - jest najlepszym świadectwem tej troski, również o dzieci nienarodzone. COVID-19 jest bardzo niebezpieczny, także dla kobiet w ciąży" - czytamy na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

- Żadni eksperci, za przeproszeniem, z bożej łaski, nie wmówią nikomu, że szczepienie nie chroni. Szczepienie chroni i szczepienie nie jest żadnym eksperymentem - mówił z kolei Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. - Już mamy prawie dwa lata obserwacji szczepionki, (...) mamy najlepiej przebadany preparat, jaki w ogóle na świecie jest - prawie 10 mld dawek podanych na całym świecie - podkreślał w rozmowie z Gazeta.pl Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc.

Więcej o: