Niemcy. Minister widzi "nadchodzący koniec pandemii". Parlament zatwierdził nowe zasady epidemiczne

Po Bundestagu także Bundesrat w piątek na specjalnym posiedzeniu zatwierdził nowe zasady epidemiczne, warunkowo skracając czas kwarantanny i izolacji z 10 do siedmiu dni. Ma to zapobiec wyłączeniu z pracy zbyt wielu pracowników szpitali i innej infrastruktury krytycznej - informuje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Na skrócenie kwarantanny i izolacji już tydzień temu zgodziły się rząd federalny i rządy krajów w związku z wysoce zakaźnym, dominującym już w wielu regionach kraju wariantem omikron koronawirusa.

Nowe przepisy przewidują, że zakażone osoby mogą zostać zwolnione z izolacji już po siedmiu dniach, jeśli przedstawią negatywny wynik testu PCR. Dodatkowe wymagania dotyczyć będą grupy pracowników szpitali i domów opieki: aby móc opuścić izolację po siedmiu dniach, muszą przedstawić test PCR i wcześniej nie wykazywać żadnych objawów infekcji przez co najmniej 48 godzin.

Więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl

W przypadku wszystkich zakażonych obowiązuje zasada, że bez negatywnego testu izolacja trwa całe 10 dni.

Dzieci i młodzież z otoczenia osób zainfekowanych mogą zakończyć kwarantannę już po pięciu dniach, jeśli wykażą negatywny wynik PCR lub szybkiego testu. 

Osoby, które otrzymały już dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19, a także te, które są zaszczepione dwiema dawkami lub niedawno wyzdrowiały, nie muszą przechodzić kwarantanny, przy czym od podania drugiej dawki lub ozdrowienia nie może minąć więcej niż trzy miesiące.

Zobacz wideo Czy ktoś jeszcze korzysta z aplikacji "Kwarantanna domowa"? Czy rząd zamierza to egzekwować?

Niemcy. Kwarantanna ma być możliwie najkrótsza. Minister zdrowia widzi "nadchodzący koniec pandemii"

„Staraliśmy się maksymalnie skrócić okres kwarantanny" - powiedział federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) w Bundesracie. „Chcemy, aby kwarantanna była jak najkrótsza, zwłaszcza dla pracowników medycznych. Nie należy przy tym lekceważyć omikronu" - zaznaczył.

Jak dodał, widzi już „nadchodzący koniec pandemii". „W Niemczech może to się stać jeszcze w tym roku. Teraz trzeba skorzystać z tej możliwości" - podkreślił.

Marzena Szulc (PAP/mszu/ akl/) 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: