Trudna sytuacja w Europie. Omikron paraliżuje ochronę zdrowia. W Hiszpanii chorują młodzi

Piąta fala pandemii koronawirusa opanowała Europę. Wariant omikron sprawił, że liczba zakażeń gwałtownie wzrosła. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w Niemczech, we Włoszech i Hiszpanii. - Znaleźliśmy się nad przepaścią (...). Od tygodni przestrzegaliśmy przed takim scenariuszem. Sytuacja szybko się nie poprawi - przekazał hiszpański lekarz szef hiszpańskiego stowarzyszenia SEMES Tato Vazquez-Lima.

Badania potwierdziły 16 047 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 423 osoby z COVID-19 - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wirusem SARS-CoV-2 od początku epidemii wyniosła ponad 4,2 mln osób, zmarło ponad 101 tys. chorych.

Sytuacja w pozostałych europejskich krajach również jest bardzo trudna. Dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem gwałtownie rośnie przede wszystkim w Niemczech. Tam po raz pierwszy pozytywny wynik testu otrzymano u 90 tysięcy osób.

Niemcy: Gwałtowny wzrost zakażeń COVID-19

Jak podał w piątek rano Instytut Roberta Kocha (RKI), w ciągu ostatnich 24 godziny zarejestrowano w RFN 92 223 nowe infekcje. Zaledwie w środę RKI informował o przekroczeniu granicy 80 tysięcy nowych infekcji w ciągu doby. Tydzień temu zakażeń było ponad 56 tysięcy.

Instytut Roberta Kocha poinformował także w piątek rano o rekordowym poziomie tygodniowej zapadalności, tj. liczbie nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców: 470,6. Dla porównania dzień wcześniej wskaźnik ten wyniósł 427,7, a przed tygodniem - 303,4. W ciągu ostatniej doby odnotowano w Niemczech 286 zgonów z powodu koronawirusa. 

Więcej najnowszych informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

Hiszpania. Najwięcej zachorowań u 20-latków

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii w czwartkowym komunikacie oszacowało, że najwyższy wskaźnik zakażeń koronawirusem występuje na północy kraju. W czwartek wieczorem na 100 tys. mieszkańców przypadało tam 8700 infekcji.

Wśród kategorii wiekowych największy odsetek zachorowań, jak wynika z szacunków hiszpańskiego ministerstwa, notowany jest w przedziale pomiędzy 20 a 29 lat. Na 100 tys. osób przypada tam już ponad 4177 zakażeń.

Resort zdrowia Hiszpanii poinformował, że podczas ostatniej doby zanotowano w kraju jeden z najwyższych dziennych liczb zachorowania na COVID-19 w trakcie całej pandemii. Pomiędzy środą a czwartkiem potwierdzono tam blisko 160 tys. infekcji.

Jak poinformował w środę szef hiszpańskiego stowarzyszenia SEMES Tato Vazquez-Lima sytuacja stała się dramatyczna niemal we wszystkich regionach kraju.

- Znaleźliśmy się nad przepaścią (…). Od tygodni przestrzegaliśmy przed takim scenariuszem. Sytuacja szybko się nie poprawi - ogłosił hiszpański lekarz.

Francja: Prawie 4 tys. pacjentów z COVID-19 na OIOM-ach

O 305 322 nowych zakażeniach koronawirusem wykrytych w ciągu ostatniej doby we Francji i prawie 4 tys. pacjentach z COVID-19 przebywających na oddziałach intensywnej terapii poinformowała w czwartek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Liczba hospitalizacji wzrosła o 265, do 24 154. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 3939 chorych. W szpitalach zmarło 225 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii we Francji wzrosła do 126 530. Wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosi 2811. 

Włochy. Prawie 140 tys. ofiar COVID-19

Ponad 197 tysięcy następnych zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby we Włoszech - podało w piątek ministerstwo zdrowia. W środę w kraju zmarło 313 osób, najwięcej w obecnej, czwartej fali pandemii. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa około 1670 chorych na COVID-19, a na pozostałych oddziałach 17 tysięcy. Według ministerialnych danych obecnie w kraju jest 2,2 mln zakażonych koronawirusem. Łączna liczba zmarłych zbliża się do 140 tysięcy.

Wprowadzony niedawno obowiązek szczepień dla grupy wiekowej powyżej 50 lat w ciągu dwóch dni nakłonił do wakcynacji ponad 40 tysięcy osób - wynika z danych rządu. Gabinet Mario Draghiego pracuje nad kolejnym dekretem, który rozszerzy wymóg okazywania przepustki sanitarnej przy wstępie do wielu miejsc. Według nieoficjalnych informacji mediów bez tzw. Green Pass można będzie wejść tylko do sklepu spożywczego i supermarketu, do apteki, szpitala, przychodni oraz na posterunek policji lub karabinierów.

Wielka Brytania. Więcej zgonów, mniej zakażeń

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 398 zgonów z powodu COVID-19, co jest kolejnym dniem z najwyższą ich liczbą. Dane o zakażeniach coraz wyraźniej sugerują jednak, że szczyt fali wywołanej wariantem omikron minął.

Przychodzi Polak do lekarza. Nie chce się testować i pracuje chory. Lekarz: Takie sytuacje są nagminnePrzychodzi Polak do lekarza. Nie chce się testować i pracuje chory na COVID

Podany w środę bilans nowych zgonów jest wyższy o 19 od wtorkowego, będącego do tej pory najwyższym od 24 lutego 2021. Jest też piątym przypadkiem w ciągu ostatnich 15 dni, gdy dobowa statystyka zgonów przekroczyła 300. Natomiast łączna liczba zgonów z minionych siedmiu dni - 1724 - jest o ponad 44 proc. wyższa, niż w tygodniu poprzednim. W ten sposób liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 od początku pandemii wzrosła do 151 007 osób.

Spada za to tempo przyrostu nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto ich 129,6 tys. To wprawdzie o niespełna dziewięć tys. więcej niż w statystykach z wtorku, ale aż o 65 tys. mniej niż było to tydzień wcześniej. 

Austria. Najwyższa liczba zakażeń od początku pandemii

Mimo najwyższej liczby nowych infekcji koronawirusem - blisko 17 tys. w ciągu ostatniej doby - rząd Austrii na razie nie planuje dodatkowych restrykcji. Zapewniał o tym minister zdrowia Wolfgang Mueckstein (Zieloni) po środowym posiedzeniu rządu.

Koronawirus w Polsce. Praca medyków (zdjęcie ilustracyjne)MZ: 16 047 zakażeń koronawirusem i 423 ofiary śmiertelne

Eksperci zakładają, że już za tydzień liczba infekcji może wzrosnąć nawet do 30 tys. dziennie. - Zapowiedzi te nie wpłyną na wprowadzenie bardziej rygorystycznych środków - poinformował Mueckstein.

Przekazał również, że dalsze zaostrzanie przepisów nie jest konieczne, ponieważ szpitalne oddziały intensywnej terapii są obecnie zajęte w 12 procentach. - Przy delcie co czwarta hospitalizowana osoba trafiała na oddział intensywnej opieki, przy omikronie jest to tylko co dziesiąta. Kontrolujemy sytuację - podkreślił minister.

Portugalia osiągnęła szczyt kolejnej fali pandemii

Ministerstwo Zdrowia Portugalii poinformowało, że ostatniej doby stwierdzono prawie 41 tysięcy infekcji koronawirusem - to największa od początku pandemii COVID-19 liczba dobowych zakażeń. Mimo to w czasie ostatnich 24 godzin zanotowano stosunkowo niską liczbę zgonów wśród pacjentów zakażonych koronawirusem - 20.

Ferie zimowe 2022 - zdjęcie ilustracyjneFerie zimowe 2022. Jakie obostrzenia obowiązują na stokach? [Włochy, Niemcy]

W szpitalach leczy się na COVID-19 1,6 tys. pacjentów, z których 167 - na oddziałach intensywnej terapii. Zaszczepionych jest ponad 90 procent dorosłych Portugalczyków.

Rośnie liczna zakażeń koronawirusem na świecie

Liczba zakażeń koronawirusem na świecie w ubiegłym tygodniu wzrosła o 55 procent w stosunku do poprzedniego tygodnia. Liczba zgonów na COVID-19 pozostała jednak na podobnym poziomie - informuje WHO. Dominującym wariantem SARS-CoV-2 pozostaje omikron.

Między 3 a 9 stycznia na całym świecie zdiagnozowano ponad 15 mln infekcji koronawirusem, zmarło też ponad 43 tys. zakażonych osób - przekazała WHO w opublikowanym we wtorek wieczorem, cotygodniowym raporcie.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: