Koronawirus. 10 dni kwarantanny to za mało? Badania Brytyjczyków mogą niepokoić

U jednej na dziesięć zakażonych osób wirus SARS-CoV-2 może być ciągle aktywny po 10 dniach kwarantanny. Oznacza to, że taka osoba będzie roznosiła zakażenie - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii. Praca została opublikowana na łamach International Journal of Infectious Diseases.

Naukowcy do swoich badań wykorzystali nowy test, który pokazuje czy wirus SARS-CoV-2 jest aktywny. Standardowy test PCR wykrywa jedynie cząstki wirusa, które świadczą o jego obecności w organizmie, ale nie mówi nic na temat jego aktywności.

Więcej najnowszych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl>>>

Zobacz wideo Kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa? Wyjaśnia dr Szułdrzyński

Koronawirus SARS-CoV2 może pozostawać aktywny nawet przez ponad dwa miesiące

176 osób zakażonych zostało przebadanych nowym testem. Okazało się, że po 10 dniach izolacji w organizmach 13 proc. z nich nadal obecny był aktywny wirus. Byli też pacjenci, u których wirus pozostawał aktywny przez dłuższy czas - rekord to 68 dni.

- Z medycznego punktu widzenia ci pacjenci niczym się nie wyróżniali - nie mieli żadnych charakterystycznych cech - powiedziała prof. Lorna Harries z Uniwersytetu Exeter.

Autorzy badania przyznają, że nowy test byłby bardzo przydatny w miejscach, gdzie przebywają ludzie szczególnie narażeni na zakażenie.

- Są miejsca - takie jak domy opieki - gdzie powracający ludzie po przebyciu choroby mogą ciągle zakażać innych, a przez to stanowić poważny problem dla zdrowia publicznego. Dobrze by było upewnić osoby przebywające w takich placówkach, że nie są nosicielami aktywnego wirusa i nie mogą już zakażać innych - powiedział autor badania Merlin Davies z Uniwersytetu Exeter. Dodał, że chce kontynuować analizy na liczniejszej grupie pacjentów.

Fundatorem badania jest Animal Free Research UK, a partnerami - University of Exeter Medical School, the Royal Devon & Exeter NHS Foundation Trust oraz NIHR Exeter Clinical Research Facility.

***

Koronawirus: Więcej informacji na stronie gov.pl.

Więcej o: