Omikron zalewa Europę. "Od tygodni przestrzegaliśmy przed takim scenariuszem"

Piąta fala pandemii koronawirusa opanowała Europę. Wariant omikron sprawił, że liczba zakażeń w wielu krajach gwałtownie wzrosła. Najtrudniejsza sytuacja panuje obecnie we Włoszech. W ciągu ostatniej doby odnotowano tam 196 tys. zakażeń. Tymczasem we Francji rzeczywista liczba zakażeń to od 500 tys. do miliona na dobę. - Znaleźliśmy się nad przepaścią - stwierdził szef hiszpańskiego stowarzyszenia SEMES Tato Vazquez-Lima.

Ponad 196 tysięcy następnych zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby we Włoszech - podało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarło 313 osób, najwięcej w obecnej, czwartej fali pandemii. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa około 1670 chorych na COVID-19, a na pozostałych oddziałach 17 tysięcy. Według ministerialnych danych obecnie w kraju jest 2,2 mln zakażonych koronawirusem. Łączna liczba zmarłych zbliża się do 140 tysięcy.

Więcej najnowszych informacji o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wprowadzony niedawno obowiązek szczepień dla grupy wiekowej powyżej 50 lat w ciągu dwóch dni nakłonił do wakcynacji ponad 40 tysięcy osób - wynika z danych rządu. Gabinet Mario Draghiego pracuje nad kolejnym dekretem, który rozszerzy wymóg okazywania przepustki sanitarnej przy wstępie do wielu miejsc. Według nieoficjalnych informacji mediów bez tzw. Green Pass można będzie wejść tylko do sklepu spożywczego i supermarketu, do apteki, szpitala, przychodni oraz na posterunek policji lub karabinierów.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Wielka Brytania. Więcej zgonów, mniej zakażeń

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby stwierdzono 398 zgonów z powodu COVID-19, co jest kolejnym dniem z najwyższą ich liczbą. Dane o zakażeniach coraz wyraźniej sugerują jednak, że szczyt fali wywołanej wariantem omikron minął.

Podany w środę bilans nowych zgonów jest wyższy o 19 od wtorkowego, będącego do tej pory najwyższym od 24 lutego 2021. Jest też piątym przypadkiem w ciągu ostatnich 15 dni, gdy dobowa statystyka zgonów przekroczyła 300. Natomiast łączna liczba zgonów z minionych siedmiu dni - 1724 - jest o ponad 44 proc. wyższa, niż w tygodniu poprzednim. W ten sposób liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 od początku pandemii wzrosła do 151 007 osób.

Spada za to tempo przyrostu nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto ich 129,6 tys. To wprawdzie o niespełna dziewięć tys. więcej niż w statystykach z wtorku, ale aż o 65 tys. mniej niż było to tydzień wcześniej. 

Austria. Najwyższa liczba zakażeń od początku pandemii

Mimo najwyższej liczby nowych infekcji koronawirusem - blisko 17 tys. w ciągu ostatniej doby - rząd Austrii na razie nie planuje dodatkowych restrykcji. Zapewniał o tym minister zdrowia Wolfgang Mueckstein (Zieloni) po środowym posiedzeniu rządu.

Eksperci zakładają, że już za tydzień liczba infekcji może wzrosnąć nawet do 30 tys. dziennie. - Zapowiedzi te nie wpłyną na wprowadzenie bardziej rygorystycznych środków - poinformował Mueckstein.

Przekazał również, że dalsze zaostrzanie przepisów nie jest konieczne, ponieważ szpitalne oddziały intensywnej terapii są obecnie zajęte w 12 procentach. - Przy delcie co czwarta hospitalizowana osoba trafiała na oddział intensywnej opieki, przy omikronie jest to tylko co dziesiąta. Kontrolujemy sytuację -  podkreślił minister.

Hiszpania. "Znaleźliśmy się nad przepaścią"

W hiszpańskich szpitalach na izbach przyjęć w środę liczba pacjentów była większa o 50 proc. wobec tej z poprzedniej doby. Regionalne służby wskazują, że w wielu placówkach medycznych doszło do paraliżu pracy przychodni z powodu masowo zgłaszających się chorych na COVID-19.

Jak poinformował w środę szef hiszpańskiego stowarzyszenia SEMES Tato Vazquez-Lima sytuacja stała się dramatyczna niemal we wszystkich regionach kraju.

- Znaleźliśmy się nad przepaścią […]. Od tygodni przestrzegaliśmy przed takim scenariuszem. Sytuacja szybko się nie poprawi - ogłosił hiszpański lekarz.

Jak wynika z szacunków związku zawodowego CSIF w hiszpańskich szpitalach w okresie nasilającej się pandemii brakuje blisko 30 tys. pracowników.

Związek zawodowy oszacował, że do prawidłowego działania służby zdrowia w Hiszpanii potrzebne są też dodatkowe nakłady w wysokości 4 mld euro.

Minister zdrowia Francji: Rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem to od 500 tys. do miliona na dobę

Według ministra zdrowia Oliviera Verana rzeczywista liczba zakażeń koronawirusem we Francji to od 500 tys. do miliona na dobę. Statystyki będą w rzeczywistości wyższe niż oczekiwano – stwierdził minister w środę.

- Od kilku dni rejestrujemy około 300 tys. zakażeń COVID-19 na dobę, ale możemy uznać, że w rzeczywistości liczba zakażonych wynosi od pół do miliona - stwierdził Veran w wywiadzie dla stacji France Info. Veran wskazał, że statystyki są w rzeczywistości wyższe, niż oczekiwano.

Rzecznik rządu Gabriel Attal po posiedzeniu Rady Ministrów zapewnił w środę, że rząd zrobi wszystko, aby nie wprowadzać lockdownu i aby szkoły pozostały we Francji otwarte. Poinformował, że tygodniowo przeprowadzanych jest w kraju 12 mln testów, a liczba ta będzie się zwiększać.

Bułgaria. Rośnie liczba zakażeń

Bułgarski resort zdrowia podał, że w ciągu ostatniej doby w kraju odnotowano 7062 nowych zakażeń, najwięcej od początku pandemii. Odsetek zakażeń podniósł się do 18 proc. pobranych testów, w kraju zarażonych jest 140 tys. osób. Zmarło 89 osób, a łącznie odnotowano prawie 32 tys. ofiar śmiertelnych pandemii COVID-19.

Jednocześnie resort zdrowia podjął decyzję o skróceniu kwarantanny z 14 do 10 dni, a ludzie, którzy kontaktowali się z osobami zakażonymi, będą izolowani przez siedem dni zamiast 10 dni, natomiast zaszczepieni trzecią dawką - cztery dni.

Portugalia osiągnęła szczyt kolejnej fali pandemii

Ministerstwo Zdrowia Portugalii poinformowało, że ostatniej doby stwierdzono prawie 41 tysięcy infekcji koronawirusem - to największa od początku pandemii COVID-19 liczba dobowych zakażeń. Mimo to w czasie ostatnich 24 godzin zanotowano stosunkowo niską liczbę zgonów wśród pacjentów zakażonych koronawirusem - 20.

W szpitalach leczy się na COVID-19 1,6 tys. pacjentów, z których 167 - na oddziałach intensywnej terapii. Zaszczepionych jest ponad 90 procent dorosłych Portugalczyków.

Rośnie liczna zakażeń koronawirusem na świecie

Liczba zakażeń koronawirusem na świecie w ubiegłym tygodniu wzrosła o 55 procent w stosunku do poprzedniego tygodnia. Liczba zgonów na COVID-19 pozostała jednak na podobnym poziomie - informuje WHO. Dominującym wariantem SARS-CoV-2 pozostaje omikron.

Między 3 a 9 stycznia na całym świecie zdiagnozowano ponad 15 mln infekcji koronawirusem, zmarło też ponad 43 tys. zakażonych osób - przekazała WHO w opublikowanym we wtorek wieczorem, cotygodniowym raporcie.

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: