Prof. Flisiak z Rady Medycznej o braku dymisji Nowak: Nie zgadzamy się. Polityka wygrywa z nauką

- Oczywiście, że nie zgadzamy się z decyzją [o braku dymisji małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak - red.]. Polityka wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i nauką - zwrócił uwagę prof. Robert Flisiak z Rady Medycznej.
Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

W ubiegłym tygodniu małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak zapytano w Radiu Zet, co sądzi możliwym wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. - Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem, by kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać - stwierdziła, dodając, że "zwłaszcza, jeśli mówimy o szczepionkach, których konsekwencje, konsekwencje tego eksperymentu, nie są do końca stwierdzone". Jej słowa o "eksperymencie medycznym" są niezgodne z danymi naukowymi - szczepionki przeciwko COVID przeszły wszystkie trzy fazy wymaganych testów klinicznych. Są uznawane za jedyne remedium walki z pandemią, przeciwdziałające ciężkiemu przebiegowi i zgonom. 

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jej wypowiedź potępili eksperci i politycy - wśród nich także minister zdrowia Adam Niedzielski. We wtorek w TVN24 mówił, że Barbara Nowak powinna zostać zwolniona, bo urzędnik państwowy "powinien reprezentować punkt widzenia polityki państwa w danym zakresie". Stanowisko w sprawie zajęła też Rada Medyczna, której zdaniem "negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych". Szef Rady, prof. Andrzej Horban, skrytykował Nowak na antenie RMF FM, mówiąc, że "powinna zostać zdymisjonowana kompletnie, totalnie i nie powinna się zajmować w ogóle medycyną, ponieważ nie ma o tym pojęcia". Wicemarszałek Ryszard Terlecki poinformował z kolei, że dymisji kuratorki nie będzie.

Prof. Flisiak skrytykował wypowiedź Nowak. Mówi, kogo powinny dotyczyć obowiązkowe szczepienia

Do słów małopolskiej kurator odniósł się także reprezentujący Radę Medyczną prof. Robert Flisiak. - Komunikat Rady Medycznej nie dotyczy jedynie Barbary Nowak. Chodzi również o wypowiedzi innych polityków. Oczywiście, że nie zgadzamy się z decyzją [braku dymisji małopolskiej kurator oświaty - red.]. Polityka wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i nauką - stwierdził ekspert.

- Nie uważam, aby obowiązek szczepień powinien dotyczyć wszystkich. Jedynie powinien on objąć pewne grupy wiekowe, czy zawodowe. Ograniczenia powinny być wprowadzane rozsądnie, aby nie było absurdów w postaci zakazu wchodzenia do lasu - podkreślił Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Zdaniem profesora obowiązkiem szczepień powinny być objęte osoby powyżej 60 r. ż., personel medyczny czy nauczyciele. - Wprowadzenie obowiązku szczepień było również brane pod uwagę. Byłoby idealne, ale na tym poziomie jestem realistą. Można próbować realizować ambitne cele w postaci zaszczepienia wszystkich pod przymusem, ale to jest mało realne - dodał.

Jak wynika z ustaleń dziennikarza Gazeta.pl Jacka Gądka, wojewoda małopolski odbył z małopolską kurator oświaty Barbarą Nowak dyscyplinującą rozmowę. "Fotela Nowak teraz nie straci, ale - jak słyszymy w PiS - miała chrapkę na stanowisko wiceministerialne u Przemysława Czarnka, co teraz prysło" - ustalił nasz dziennikarz.

Więcej o: