Szef WHO o omikronie: Jego szybkie rozprzestrzenianie się może przynieść kolejne, groźniejsze mutacje

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł w środę, że omikron, mimo iż jest wariantem powodującym mniej groźne objawy COVID-19, jest niebezpieczny. Wskazał, że jego szybkie rozprzestrzenianie się może przynieść kolejne, groźniejsze mutacje wirusa.

- Chociaż omikron powoduje objawy mniej groźne niż delta, pozostaje wirusem bardzo niebezpiecznym, zwłaszcza dla osób niezaszczepionych - przekazał Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jak dodał, im bardziej omikron krąży wśród populacji, tym większe jest ryzyko, że "pojawi się inny wariant (koronawirusa), który będzie jeszcze bardziej zakaźny i jeszcze bardziej śmiercionośny niż omikron".  Szef WHO podkreślił, że 92 spośród 194 krajów członkowskich organizacji nie zrealizowało celu, jakim było zaszczepienie 40 proc. populacji.

Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

Szef WHO o omikronie i kolejnych wariantach: żadna nowa odmiana nie jest dobrą wiadomością

Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Michael Ryan powiedział, że pojawiające się ostatnio opinie, iż omikron z powodu tempa, w jakim się rozprzestrzenia i łagodniejszych objawów "zastąpi" groźniejsze warianty i sprawi, że COVID-19 będzie chorobą taką jak grypa, są mylne. Podkreślił, że żadna nowa odmiana koronawirusa "nie jest dobrą wiadomością".

Również w środę Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) poinformowała, że rozwój pandemii w obu Amerykach osiągnął niespotykane dotąd tempo, a w ciągu minionego tygodnia liczba nowych zakażeń podwoiła się i sięgnęła 6,1 mln. Wariant omikron dotarł już do prawie wszystkich krajów w obu Amerykach - podała PAHO. 

*

fit/ mal/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: