Białystok. Naukowcy z UMB zidentyfikowali wariant genetyczny ciężkiego przebiegu COVID-19

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) poinformowali we wtorek, że zidentyfikowali wariant genetyczny, który predysponuje do ciężkiego przebiegu COVID-19, ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko takiego przebiegu tej choroby oraz śmierci chorego. Uczelnia określa to odkrycie jako przełomowe.

Szczegóły mają być przedstawione w czwartek w Białymstoku na konferencji prasowej z udziałem m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i prezesa Agencji Badań Medycznych Radosława Sierpińskiego - podał UMB (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku).

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

UMB: Geny wpływają na to, jak przechodzimy zakażenie COVID-19

"W projekcie kierowanym przez prof. dr. hab. nauk medycznych Marcina Moniuszko oraz dr. hab. nauk biologicznych Mirosława Kwaśniewskiego udało się zidentyfikować wariant genetyczny, który ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu oraz śmierci z powodu COVID-19. Szacuje się, że posiada go nawet 14 proc. Polaków, choć ogółem w populacji europejskiej występuje z częstością około 9 proc. Zdaniem autorów odkrycia, może ono pomóc we wczesnym identyfikowaniu tych najbardziej zagrożonych pacjentów" - przekazała uczelnia. Podkreślono, że badania potwierdzają, iż geny w znaczący sposób wpływają na to, jak przechodzimy zakażenie koronawirusem.

Protesty w KazachstanieKazachstan. Ponad 2 600 żołnierzy z poradzieckiej ODKB tłumi zamieszki

Odkrycia dokonano w ramach prac nad projektem dofinansowanym przez Agencję Badań Medycznych we współpracy z Instytutem Chorób Płuc i Gruźlicy w Warszawie i firmą technologiczną ImageneMe, w badania było też zaangażowanych kilkanaście ośrodków klinicznych w Polsce. Uczelnia poinformowała, że przebadano 1,5 tys. pacjentów z COVID-19.

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Badanie wykazało, że oprócz zaawansowanego wieku i otyłości, czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, i to nawet istotniejszym niż tzw. choroby współistniejące, jest nasz profil genetyczny. Posiadanie jednej z wersji genu zlokalizowanego na chromosomie 3 sprawia, że w przypadku zakażenia koronawirusem jesteśmy ponad dwukrotnie bardziej narażeni na ciężki, a nawet śmiertelny przebieg COVID-19" - czytamy w komunikacie.

Szczepienia przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)"Ludzie umierają w ciszy". Podział wśród polityków ws. szczepień

Naukowcy UMB liczą, że ich odkrycie pozwoli opracować specjalny test

Naukowcy podkreślają, że odkrycie jest podstawą do opracowania testu genetycznego, który pozwoliłby zidentyfikować osoby z takim wariantem genetycznym. Określono, że poziom trudności stworzenia takiego testu byłby podobny do obecnych testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

"Choć wyniki naszych badań pozostają jeszcze odkryciem naukowym, to liczymy, że na ich podstawie powstanie szeroko dostępny dla pacjentów, lekarzy i diagnostów test identyfikujący osoby obarczone większym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby. Taki test może jeszcze przed wystąpieniem zakażenia pomóc lepiej identyfikować osoby, które w przypadku infekcji, mogą być narażone na gwałtowny przebieg choroby. Wtedy takie osoby mogłyby zawczasu zostać objęte szczególną opieką, większą ochroną zarówno profilaktyczną (dodatkowe dawki szczepień ochronnych), jak i medyczną (nowe terapie skierowane przeciwko SARS-CoV-2)" - dodaje cytowany w komunikacie kierownik projektu prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju UMB.

Epidemia koronawirusa w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Lekarz: Przyzwyczailiśmy się do rzeczywistości, w której umierają ludzie

Z kolei prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. Radosław Sierpiński, zaznacza, że dzięki wynikom takich badań można powstrzymywać rozwój pandemii. "Należy podkreślić, że Polskie innowacyjne rozwiązania trafiają bezpośrednio do systemu ochrony zdrowia, wpływając nie tylko na jego wydolności, ale - co najważniejsze - ochronę zdrowia i życia polskich pacjentów" - dodaje Sierpiński. Wskazano, że ważne są teraz kwestie patentowe, przygotowanie wdrożenia i finansowania rejestracji.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: