Boris Johnson był z żoną na imprezie w czasie lockdownu. "Przynieście własny alkohol!"

Brytyjski premier Boris Johnson i jego żona Carrie byli wśród około 40 uczestników przyjęcia w ogrodzie na Downing Street, które odbyło się w czasie pierwszego lockdownu, gdy spotkania towarzyskie były zabronione - ujawniła w poniedziałek wieczorem stacja ITV.
Zobacz wideo Jak rząd radzi sobie w walce z COVID -19? Gawkowski: PiS już kilka razy ogłosił wygraną z pandemią

ITV opublikowała e-mail wysłany przez prywatnego sekretarza Johnsona - Martina Reynoldsa - do ponad stu pracowników Downing Street, w którym zachęca ich, by skorzystali z ładnej pogody i przyszli na spotkanie przy drinkach w ogrodzie rezydencji premiera. Miało ono miejsce 20 maja 2020 roku, w czasie gdy restrykcje covidowe zezwalały na spotykanie się na świeżym powietrzu z maksymalnie jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

"Cześć wszystkim! Po tym niezwykle pracowitym okresie pomyśleliśmy, że byłoby miło wykorzystać piękną pogodę i spotkać się na kilka społecznie zdystansowanych drinków w ogrodzie Numeru 10 dziś wieczorem. Dołączajcie do nas od 18:00 i przynieście własny alkohol!" - napisał Reynolds.

Jak podaje ITV, ostatecznie na spotkanie przyszło około 40 osób, w tym, co kluczowe, Johnson i jego ówczesna narzeczona, a obecnie żona. Fakt, że takie spotkanie miało miejsce, po raz pierwszy na swoim blogu ujawnił w piątek były główny doradca Johnsona - Dominic Cummings, który stał się nieprzejednanym krytykiem szefa rządu po tym, jak pod koniec 2020 roku, wskutek wewnętrznej próby sił na Downing Street, został zmuszony do odejścia. Cytowany przez ITV mail jest dowodem na to, iż były urzędnik nie mijał się z prawdą.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Szwecja, Sztokholm, 26 kwietnia 2020.Szwecja zaostrzy restrykcje epidemiczne. "Sytuacja jest bardzo napięta"

Boris Johnson ma problem

Obecny kryzys zdaje się najpoważniejszym z całej serii zarzutów o to, że na Downing Street łamano restrykcje covidowe. W przypadku poprzednich spotkań brytyjski premier lub jego rzecznik próbowali jeszcze tłumaczyć, że były one pracą w ogrodzie (jak w przypadku tego z 15 maja 2020 roku) lub iż przyjęcie świąteczne było, ale bez udziału i wiedzy Johnsona (jak w przypadku spotkania w grudniu 2020 roku). Tym razem jednak jest oczywiste, że chodziło o spotkanie wyłącznie o charakterze towarzyskim.

Ujawniane od kilku tygodni przez media informacje na temat spotkań w czasie obowiązywania restrykcji - doliczono się ich już co najmniej 12 - coraz mocniej odbijają się na notowaniach Johnsona wśród wyborców i wśród członków Partii Konserwatywnej. Podobnie zresztą jak samej partii, która w ciągu ostatnich dwóch miesięcy straciła bezpieczną przewagę sondażową nad opozycją i obecnie ma kilka punktów proc. straty. A wraz ze słabnącymi notowaniami partii jej członkowie mają coraz większe wątpliwości, czy Johnson nadal jest właściwą postacią w roli lidera.

Żołnierze / zdjęcie ilustracyjneMogli fałszować certyfikaty covidowe. Żandarmeria Wojskowa zatrzymała 5 osób

Z Londynu Bartłomiej Niedziński/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: