Szwecja. Rząd ogłosił zaostrzenie restrykcji epidemicznych. "Sytuacja jest bardzo napięta"

Rząd Szwecji ogłosił w poniedziałek zaostrzenie restrykcji w związku rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem wywołaną wariantem Omikron i obciążeniem służby zdrowia. Od środy między innymi wcześniej zamykane będą lokale serwujące alkohol.
Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

"Rozprzestrzenienie się infekcji Covid-19 jest na rekordowym poziomie. Sytuacja wymaga działań mających na celu zmniejszenie obciążenia systemu opieki zdrowotnej" - podkreśliła premier Szwecji Magdalena Andersson.

Więcej wiadomości na temat koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl>>>. 

Szwecja. Nowe obostrzenia koronawirusowe

Od środy w restauracjach przy stolikach będzie mogło siedzieć maksymalnie osiem osób, a lokale sprzedające alkohol zostaną zamknięte o godz. 23.

Limit zgromadzeń publicznych zostanie ograniczony do 50 osób. W przypadku większej liczby osób obowiązuje wymóg okazywania certyfikatów od zaszczepieniu na Covid-19. Zakazane będą masowe imprezy kulturalne oraz sportowe dla powyżej 500 uczestników. W przypadku prywatnych spotkań w wynajmowanych lokalach limit gości zostanie zmniejszony z 50 do 20.

Rząd zalecił m.in. pracę zdalną oraz noszenie maseczek w transporcie publicznym. Szkoły wyższe zostały zobligowane do wprowadzenia części nauki przez internet.

Omikron atakuje

Według Urzędu Zdrowia Publicznego w Szwecji od początku stycznia dominuje już bardziej zaraźliwy wariant omikron koronawirusa. W środę odnotowano najwięcej przypadków Covid-19 w ciągu doby od początku pandemii, 23 887.

Ze statystyk Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej wynika, że w pierwszym tygodniu stycznia gwałtownie wzrosła liczba pacjentów z Cocid-19 w szpitalach, z 255 do 940. "Sytuacja jest bardzo napięta, gdyż leczymy także pacjentów chorych grypę i infekcje wywołane wirusem RS. Borykamy się również z brakiem personelu, który jest na zwolnieniu" - wskazała szefowa tej instytucji Oliwia Wigzell.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ kgod/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: