Izrael. Znaczny wzrost liczby zakażeń. "To nawałnica, która przetacza się przez świat"

"Omikron to nie alfa lub delta, jest zakaźny w sposób, jakiego dotychczas nie obserwowaliśmy" - napisał premier Izraela Naftali Bennett. Od 2 do 4 mln obywateli tego kraju, którego populacja liczy 9,29 mln, może się zakazić w obecnej fali - wynika z szacunków tamtejszego resortu zdrowia.
Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Władze Izraela, w którym w pełni zaszczepionych jest ponad 64 proc. całego społeczeństwa (w tym część trzecią dawką), odnotowały, że w niedzielę 11 stycznia liczba osób chorych na COVID-19 w stanie ciężkim w szpitalach wzrosła do 205 - 99 z nich to osoby zaszczepione. Mimo niezadowalających danych, to wciąż znacznie mniej niż w poprzednich fazach epidemii w Izraelu, gdy liczba ta osiągała poziom nawet 1200. "Informacje przekazane na posiedzeniu gabinetu wskazują, że w Izraelu od 2 do 4 mln obywateli może zakazić się w czasie obecnej fali" - stwierdził we wpisie na Facebooku premier Naftali Bennett.

2 stycznia Naftali Bennett przekazał, że w związku ze wzrostem zakażeń wariantem omikron, zatwierdzono podawanie czwartej dawki osobom powyżej 60. roku życia oraz medykom. Do niedzieli (9.01) przyjęło ją ok. 250 tys. mieszkańców. Wstępne wyniki izraelskich badań wskazują, że czwarta dawka może zwiększyć przeciwciała w organizmie nawet pięciokrotnie w tygodniu po jej podaniu.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Pandemia koronawirusa we Włoszech Włochy. 2 miliony zakażonych koronawirusem. "Jazda na motorze bez kasku"

Premier Izraela: "To nawałnica, która przetacza się przez świat"

Resort zdrowia Izraela poinformował w niedzielę 9 stycznia o wykryciu 17 521 przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu doby - pozytywny wynik dało 11 proc. ze 150 tys. przeprowadzonych w kraju testów PCR oraz 7 608 ze 121 tys. testów antygenowych przeprowadzonych w punktach testowania. 

W związku ze wzrostem zakażeń przeciążone są punkty testowania na COVID-19 oraz linia telefoniczna, która została uruchomiona w związku z epidemią przez izraelskie Ministerstwo Zdrowia. "Omikron to nie alfa lub delta, jest zakaźny w sposób, jakiego dotychczas nie obserwowaliśmy" - komentował premier Izraela Naftali Bennett w mediach społecznościowych.

"To nawałnica, która przetacza się przez świat" - podkreślił Bennett. "Ale nawet w czasie nawałnicy, nasz cel pozostaje taki sam - utrzymać gospodarkę otwartą na tyle, na ile to możliwe i chronić najbardziej narażonych - seniorów, chorych, wszystkie osoby z grup ryzyka narażone na poważną chorobę i hospitalizację" - dodał.

Strona izraelskiej firmy NSO, twórcy Pegasusa Za rumakowanie na pegazie Polska trafiła do doborowego towarzystwa. W jednym szeregu z dyktatorami i satrapami

Więcej o: