Koronawirus. Dr Wiśniewska: U nas śmiertelność wynosi 75 proc. To jest i tak jeden z lepszych wyników

- Na respiratorach dziewięciu na dziesięciu pacjentów to są chorzy niezaszczepieni - przekazała doktor Magdalena Wiśniewska, dyrektor szpitala tymczasowego w Szczecinie. Lekarka podkreśla, że większość chorych żałuje nieprzyjęcia szczepionki.

- Zawsze przed przekazaniem na oddział respiratorowy rozmawiamy z chorym, bo to są najczęściej chorzy świadomi, którzy wiedzą, że za chwilę będą musieli wejść w śpiączkę farmakologiczną, by ich płuca mogły zacząć funkcjonować prawidłowo. Dramatyczna większość tych chorych bardzo żałuje, że są niezaszczepieni i stają się gorącymi orędownikami szczepień, gdy tylko trafiają do nas - powiedziała doktor Magdalena Wiśniewska.

Zobacz wideo Kowalski i Siarkowska zagłosują za projektem ws. paszportów covidowych?

Dr Magdalena Wiśniewska: Dziewięciu na dziesięciu pacjentów to są chorzy niezaszczepieni 

- Na respiratorach dziewięciu na dziesięciu pacjentów to są chorzy niezaszczepieni - przekazała doktor Wiśniewska, dyrektor szpitala tymczasowego w Szczecinie, która była gościnią programu TVN24 "Wstajesz i weekend". Dr Magdalena Wiśniewska, podkreśliła, że na intensywnej terapii covidowej już sto proc. pacjentów jest niezaszczepionych. Dodała, że śmiertelność na oddziale respiratorowym jest bardzo wysoka. - Ta śmiertelność sięga między 70 a 80 proc. U nas wynosi mniej więcej 75 proc. To jest i tak jeden z lepszych wyników w kraju - przekazała.

Przeczytaj więcej informacji na temat koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Protesty w AustriiFala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

Lekarka podkreśliła, że pacjenci trafiają do szpitala zbyt późno i w ciężkim stanie, kiedy zmiany covidowe są zaawansowane. - Także naprawdę, mimo iż bardzo staramy się im pomóc i wykorzystujemy wszystkie możliwe terapie, to spora część z nich umiera - wyjaśniła.

Koronawirus w Polsce. 11 106 nowych zakażeniach koronawirusem

W niedziele Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 106 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarły 22 osoby. Najwięcej nowych przypadków w ciągu ostatniej dobry odnotowano w województwie mazowieckim (1820), małopolskim (1469), śląskim (1262), dolnośląskim (927), wielkopolskim (912), pomorskim (887), łódzkim (590), zachodniopomorskim (526) i podkarpackim (508).

W szpitalach znajduje się w tej chwili 18 063 osób chorych na COVID-19, z czego 1 825 pacjentów musiało zostać podłączonych do respiratora. Od początku wybuchu epidemii koronawirusem w Polsce zakaziło się 4 213 197 osób, a 99 742 pacjentów zmarło.

Prezydent Andrzej DudaAndrzej Duda czuje się dobrze. Bogna Janke: Ma niewielkie objawy COVID-19

Więcej o: