Barbara Nowak o szczepieniach: "eksperyment". Niedzielski: Oznaki braku rozumu, potępiam

- Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość - powiedział Adam Niedzielski, pytany o wypowiedź małopolskiej kuratorki oświaty Barbary Nowak, która szczepienia nazwała "eksperymentem". - Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację - dodał.
Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Małopolska kuratorka oświaty Barbara Nowak w trakcie rozmowy z Radiem ZET powiedziała, że jest przeciwna wprowadzaniu obowiązkowych szczepień dla nauczycieli. - Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem, by kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać - stwierdziła, dodając, że "zwłaszcza, jeśli mówimy o szczepionkach, których konsekwencje, konsekwencje tego eksperymentu, nie są do końca stwierdzone". - Uważam, że człowiek dorosły i wolny musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać - podkreśliła.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonWielka Brytania. Boris Johnson: Antyszczepionkowcy rozsiewają brednie

"Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu"

O słowa Barbary Nowak został zapytany Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. - O takich wybrykach słyszymy systematycznie. Od czasu do czasu znajduje się osoba, jeśli można tak powiedzieć, oświecona, która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światu nauki - powiedział minister zdrowia, dodając, że to "kolejne niefortunne wypowiedzi".

- Rzeczywistość jest taka, że nie jest to żaden eksperyment. W tej chwili już jesteśmy w takiej rzeczywistości, gdzie nie opieramy się tylko i wyłącznie na deklaracjach producentów, którzy przeprowadzili te wstępne badania. Opieramy się już na rzeczywistych obserwacjach. Widzimy, że szczepienie 60-krotnie, to są dane z Polski, chroni przed zgonem w stosunku do osób niezaszczepionych - powiedział Niedzielski.

- Oczywiście potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość, bo jeżeli ktoś chce się popisać, ktoś chce zaistnieć medialnie, bo to zawsze przyciąga uwagę, to powinien sobie jednocześnie zdawać sprawę, że bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Każda osoba, która ze względu na taką wypowiedź zwątpi, zrezygnuje ze szczepienia, to jest osoba, która ich życie i zdrowie właśnie obciąża odpowiedzialność tych tak zwanych autorytetów, które do tego namawiają - podkreślił minister zdrowia. Dopytywany, czy kuratorka oświaty z Małopolski powinna ponieść konsekwencje, odparł, że "oczywiście". - Uważam, że takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację - dodał.

Dr Grzesiowski: Omikron może zakazić nawet 6 mln osób. Umrze 30 tysięcyDr Grzesiowski: Omikron może zakazić nawet 6 mln osób. Umrze 30 tysięcy

W kontekście słów Barbary Nowak warto też przypomnieć stanowisko Naczelnej Izby Lekarskiej. "Szczepienia przeciw COVID-19 ratują życie. Wskazywanie, że jedne szczepionki są mniej moralne od innych, to budowanie ogólnej do nich niechęci. A powinna przyświecać nam troska o każdego bliźniego. Zaszczepienie - jakąkolwiek szczepionką przeciw COVID-19 - jest najlepszym świadectwem tej troski, również o dzieci nienarodzone. COVID-19 jest bardzo niebezpieczny, także dla kobiet w ciąży" - czytamy na stronie NIL.

Więcej o: