Omikron w Polsce - minister zdrowia podał nowe dane ws. liczby przypadków. "Udział się zwiększa"

- Liczba wykrytych w Polsce mutacji omikronu to 112. Udział omikronu w strukturze mutacji coraz bardziej się zwiększa, choć nadal jest mały, bo rzędu trzech procent - przekazał na piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował też, że przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Piątkowa konferencja odbyła się przed jedną z warszawskich aptek tuż po tym, jak minister zdrowia Adam Niedzielski przyjął tam trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Niedzielski: Przygotujmy się na omikrona i piątą falę, szczepmy się trzecią dawką

- Zbliża się omikron - zaczął szef Ministerstwa Zdrowia, który poinformował, że w Polsce wykryto dotąd 112 przypadków tego wariantu koronawirusa. - Udział w strukturze mutacji coraz bardziej się zwiększa w ostatnich dwóch tygodniach. On nadal jest mały, bo jest rzędu 3 procent, ale jednak w tych ostatnich dwóch tygodniach widzimy bardzo systematyczny wzrost udziału.  Oczywiście te wzrosty oznaczają, że w perspektywie miesiąca bądź dłuższej czeka nas przyspieszenie liczby zakażeń. Ważne, byśmy wykorzystali ten miesiąc, by się przygotować - podkreślił Niedzielski.

- To przygotowanie to jest oczywiście z jednej strony cała działalność państwa związana z przygotowaniem infrastruktury, z przygotowaniem i odnowieniem zapasów, z przygotowaniem planów dotyczących zwiększenia infrastruktury szpitalnej przeznaczonej na COVID-19 nawet od 60 tysięcy łóżek - dodał minister. 

Kolejne dziwidło zakwitło w Ogrodzie Botanicznym UW.W uniwersyteckim Ogrodzie Botanicznym zakwitło dziwidło. Jest ogromne [ZDJĘCIA]

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że oprócz działań państwa związanych z przygotowaniem infrastruktury czy odnowieniem zapasów, ważne jest, by zadbać o zdrowie samemu, szczepiąc się odpowiednio wcześnie trzecią dawką przypominającą, "która uodparnia i przygotowuje do zderzenia z piątą falą i omikronem".

Więcej informacji o pandemii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Dr Grzesiowski: Omikron może zakazić nawet 6 mln osób. Umrze 30 tysięcyDr Grzesiowski: Omikron może zakazić nawet 6 mln osób. Umrze 30 tysięcy

Ministerstwo Zdrowia wyśle SMS-y z podziękowaniami

Niedzielski przypomniał, że skrócony został czas do przyjęcia trzeciej dawki - z pół roku do pięciu miesięcy. Zachęcił do korzystania z możliwości szczepienia w aptekach i podziękował farmaceutom za zaangażowanie w działanie Narodowego Programu Szczepień. Dodał, że resort zdrowia szykuje akcję SMS-owych podziękowań rozsyłanych do osób, które zaszczepią się dawką przypominającą.

Premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonWielka Brytania. Boris Johnson: Antyszczepionkowcy rozsiewają brednie

Dziennikarze pytali szefa MZ o możliwe zaostrzenie restrykcji w najbliższym czasie. - Pod kątem przewidywania najbliższej przyszłości, bo nie mówię o perspektywie związanej z ewentualnym pojawieniem się omikrona na większą skalę, nie będziemy dokonywali żadnych zaostrzeń - zapewnił Adam Niedzielski.

Więcej o: