Wielka Brytania. Boris Johnson: Antyszczepionkowcy rozsiewają brednie

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson skrytykował w czwartek antyszczepionkowców, mówiąc, że "całkowicie nie mają racji" i rozsiewają "brednie", ale powiedział też, że chce, by szczepienia przeciw COVID-19 pozostały dobrowolne.

Podczas wizyty w centrum szczepień w Northampton premier Wielkiej BrytaniiBoris Johnson powiedział, że tragedią jest to, iż personel tamtejszej służby zdrowia zmaga się z nadzwyczajną presją z powodu wariantu omikron w czasie, gdy są ludzie, którzy rozpowszechniają "kompletne bzdury o szczepieniach".

Zobacz wideo Kowalski i Siarkowska zagłosują za projektem ws. paszportów covidowych?

Wielka Brytania. Premier Boris Johnson o antyszczepionkowcach: Oni całkowicie nie mają racji

- Co za tragedia, że mamy całą tę presję na NHS (publiczną służbę zdrowia - PAP), nasi lekarze i pielęgniarki doświadczają ogromnych trudności, a my mamy ludzi, którzy rozsiewają kompletne bzdury o szczepieniach. Oni całkowicie nie mają racji i myślę, że nadszedł czas, żebyśmy ja, rząd, nazwali to, co robią. Jest to absolutnie błędne, przynosi to kompletnie odwrotne skutki, a rzeczy, które umieszczają w mediach społecznościowych, to kompletne brednie - powiedział Johnson.

Podkreślił, że 30-40 proc. ludzi, którzy w czasie obecnej fali pandemii trafiają do szpitali to osoby niezaszczepione. "Najsmutniejsze słowa w języku angielskim to 'za późno'. Kiedy jesteś na oddziale intensywnej terapii i nie zostałeś zaszczepiony, niestety jest już za późno, aby się zaszczepić, więc zaszczep się teraz" - powiedział. Zaznaczył jednak, że rząd chce utrzymać dobrowolność szczepień, a nie wprowadzać przymus, jak zrobiły to np. władze Austrii.

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Strzelanina w sklepie Burlington w Los Angeles USA. Policja przypadkiem zastrzeliła 14-latkę. Kula przebiła ścianę [ZDJĘCIA]

W Wielkiej Brytanii dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło do tej pory 34,8 mln osób, co stanowi 60,6 proc. mieszkańców powyżej 12. roku życia, a przynajmniej jedną dawkę dostało prawie 51,9 mln osób, czyli 90,2 proc. osób powyżej 12 lat. W czwartek podano, że w ciągu ostatniej doby wykryto 179,7 tys. zakażeń i stwierdzono 231 zgonów z powodu COVID-19. W obu przypadkach są to wyraźnie niższe liczby, niż odnotowano zarówno w środę, jak i w poprzedni czwartek.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP) bjn/ sp/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Dr Grzesiowski: Omikron może zakazić nawet 6 mln osób. Umrze 30 tysięcy Dr Grzesiowski: Omikron może zakazić nawet 6 mln osób. Umrze 30 tysięcy

Więcej o: