Belgia: zawieszono 15 lekarzy za odradzanie pacjentom szczepień na koronawirusa

Krajowa Rada Izby Lekarskiej (CNOM) w Belgii - organizacja zawodowa, która zajmuje się m.in. sprawdzaniem, czy belgijscy lekarze przestrzegają kodeksu etyki - zawiesiła w ubiegłym roku tymczasowo 15 medyków, którzy odradzali swoim pacjentom szczepienia na Covid-19. Nałożone kary wynoszą od 1 miesiąca do dwóch lat zawieszenia.

Lokalne oddziały CNOM rozpatrzyły w 2021 r. dziesiątki skarg na lekarzy, które najczęściej pochodziły od ich kolegów - poinformował w czwartek w rozmowie z flamandzkim nadawcą radiowo-telewizyjnym VRT prezes Rady Michel De Neyer.

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia? Prof. Wiącek: Tak, w stanie klęski żywiołowej

"Niektórzy lekarze otrzymali ostrzeżenie lub naganę, ale 15 lekarzy zostało zawieszonych" - oświadczył. Zastrzegł, że donoszenie na siebie nawzajem nie jest w normalnych warunkach traktowane jako "postawa koleżeńska", przekonywał jednak, że obecna sytuacja jest "wyjątkowa".

"Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraźnie pokazują, że dezinformacja prowadzi do zerwania zaufania, niższych poziomów szczepień i wyższych wskaźników infekcji" - tłumaczył De Neyer. (PAP)

Autor: Artur Ciechanowicz

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: