Włochy. Eksplozja nowych przypadków koronawirusa, "wpływ na zgony w najbliższych tygodniach"

We Włoszech w minionym tygodniu doszło do "eksplozji" nowych przypadków zakażenia koronawirusem; ich liczba wzrosła o ponad 150 procent w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami - ogłosiła w czwartek w raporcie medyczna fundacja Gimbe. Zarejestrowano 810 tysięcy infekcji.

Fundacja Nino Cartabellotta z Bolonii, podsumowując obecną sytuację we Włoszech, podała w czwartek, że w dniach na przełomie roku o prawie 10 procent zwiększyła się liczba zgonów, a o 28 procent hospitalizacji. Na intensywną terapię trafiło o 21 procent chorych na COVID-19 więcej niż tydzień wcześniej.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Włochy. Lawinowy wzrost zakażeń. "Wpływ na zgony w najbliższych tygodniach"

Ponadto w ciągu tygodnia dwukrotnie wzrosła liczba obecnie zakażonych w całym kraju: z 600 tysięcy do 1,2 mln. Od 29 grudnia do 4 stycznia wykonano prawie 6,5 miliona testów, co jest rekordem pandemii. Coraz większy procent z nich daje wynik pozytywny.

Ogromny wzrost krążenia wirusa jest rezultatem szerzenia się wariantu omikron oraz nasilenia się kontaktów społecznych podczas świąt. Wpływ tego na liczbę hospitalizowanych i na zgony będzie widoczny w najbliższych tygodniach

- oświadczył prezes fundacji Nino Cartabellotta.

W środę zanotowano 189 tysięcy zakażeń; najwięcej od początku pandemii.

Kolejną obserwacją ekspertów fundacji jest nadal stosunkowo niska liczba zaszczepionych dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Pierwszą dawkę otrzymało od grudnia około 400 tysięcy najmłodszych.

*

Z Rzymu Sylwia Wysocka, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: