Niedzielski: "sytuacja budzi ogromny niepokój". Wysoka liczba zgonów i zakażeń? "Anomalia"

- Obserwujemy niepokojący trend [zakażeń - red.], jak porównamy wyniki tydzień do tygodnia. My interpretujemy te wyniki jako anomalię poświąteczną - przekazał na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 17 tys. przypadkach COVID-19 i aż 632 zgonach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wystąpił na konferencji u boku konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej, Agnieszki Mastalerz-Migas. Wcześniej od godziny 10 trwało posiedzenie zarządzania kryzysowego ws. epidemii.

Zobacz wideo Maksymowicz: Minister Niedzielski pełni funkcje komisarza do spraw zdrowia. Nie ma własnego zdania, nie zna tematu

Niedzielski o wzroście zakażeń: Interpretujemy jako anomalię

- W ciągu ostatnich 5,6 dni widzimy, że mamy systematyczne wzrosty. Ten poziom zakażeń jest zauważalnie większy - powiedział Niedzielski. - Obserwujemy niepokojący trend, jak porównamy wyniki tydzień do tygodnia. To jest sytuacja, która budzi ogromny niepokój. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy to jest anomalia związana z okresem świątecznym, czy zmiana trendu z powodu omikronu. I my interpretujemy te wyniki jako anomalię poświąteczną - dodał.

Jak zaznaczył, w ubiegłym roku nastąpiło "bardzo podobne zjawisko". - W fazie spadków liczby infekcji doszło w tym okresie okołoświątecznym do lokalnego, przejściowego zwiększenia liczby przypadków - powiedział.

Niezależnie od tej interpretacji dokonujemy przygotowań związanych z ryzykiem i konsekwencjami pojawienia się omikronu. - Widzimy, że poziomy zakażeń odnotowywane za granicą w porównaniu do poprzednich fal są zdecydowanie większe. Ale - i to są obserwacje pierwsze, które znajdują odzwierciedlenie w literaturze naukowej - poziom hospitalizacji gwałtownie nie wzrasta. Przykładem są Wielka Brytania, Stany Zjednoczone. Ale niezależnie od tego zwiększona skala zakażeń i tak może oznaczać wyższą liczbę hospitalizacji. Przygotowujemy się do uderzenia omikronu - zaznaczył, dodając, że najpewniej wariant zacznie dominować w Polsce do końca stycznia.

Przygotowujemy plany zwiększenia infrastruktury łóżek przeznaczonych na leczenie COVID-19. Przygotowujemy plany dwustopniowe. Pierwszy zakłada zwiększenie do 40 tys., drugi, oparty na bardziej pesymistycznych założeniach, zakłada zwiększenie liczby łóżek do 60 tys.

- zaznaczył.

Będziemy mówić o opiece przedszpitalnej w przypadku zakażeń covidowych. Mamy bardzo rozwiniętą infrastrukturę szpitalną, która oznacza dużą liczbę łóżek, personelu, ale w związku ze zbliżającym się omikronem chcemy przedstawić założenia wzmocnionej, bardziej intensywnej opieki przedszpitalnej, której celem będzie odciążenie szpitali, by pacjenci do szpitali trafiali później lub nie trafiali w ogóle

- powiedział minister zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę przed południem o 17 196 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarły 632 osoby. W kolei dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW w rozmowie z TVN 24 ostrzegła, że niedługo dobowa liczba zakażeń w Polsce może wzrosnąć nawet do 200 tysięcy. Jak powiedziała, za tak ogromny wzrost zakażeń będzie odpowiadał wariant omikron, który na razie jeszcze nie dominuje w Polsce. - Tak, dobowo (...). Cała nadzieja w tym, że wariant omikron będzie mniej niebezpieczny dla zdrowia - zaznaczyła. 

Więcej o: