Filipiny. Rząd odwołał tradycyjne obchody święta "Czarnego Nazarejczyka"

Rząd Filipin odwołał tradycyjną katolicką procesję "Czarnego Nazarejczyka" drugi rok z rzędu z powodu zagrożenia COVID-19 - podała w środę agencja Reutera.

Przed wybuchem epidemii koronawirusa katolicka procesja "Czarnego Nazarejczyka" w Filipinach przyciągała miliony wiernych, którzy maszerowali ulicami stołecznej Manili, niosąc czarną drewnianą figurę Chrystusa. Tegoroczne obchody święta miały zacząć się w piątek, jednak wzrost zakażeń koronawirusem zmusił rząd do ich odwołania.

Zobacz wideo Kowalski i Siarkowska zagłosują za projektem ws. paszportów covidowych?

Filipiny. Święto "Czarnego Nazarejczyka" odwołane

Przed rokiem w tradycyjnej procesji i mszach w Manili z okazji święta "Czarnego Nazarejczyka" uczestniczyło 400 tys. osób. Tłumy pielgrzymów przyjechały do stolicy Filipin, mimo że w 2021 roku ze względu na trwającą pandemię tradycyjną procesję odwołano.

Inaczej niż w zeszłym roku, msze w kościołach w Manili zostały odwołane. Policja będzie patrolowała miasto, aby uniemożliwić wspólne zbieranie się katolików na ulicach.

Strzelanina w sklepie Burlington w Los Angeles USA. Policja przypadkiem zastrzeliła 14-latkę. Kula przebiła ścianę [ZDJĘCIA]

Ojciec Douglas Badong, wikariusz kościoła Quiapo, znanego także jako Bazylika Mniejsza Czarnego Nazarejczyka, przekazał na konferencji prasowej, że odwołanie obchodów święta jest zrozumiałe. Powiedział także, że msze odbędą się w innych prowincjach kraju, a ze stolicy będą transmitowane msze online.

Liczba dziennych przypadków zakażeń koronawirusem we wtorek na Filipinach wynosiła ponad 5,4 tys. Jeszcze w grudniu było ich mniej niż 200. Wzrost zakażeń spowodował, że filipiński rząd zadecydował o zaostrzeniu restrykcji. Jak dotąd, w kraju wykryto 14 przypadków zakażenia wariantem omikron.

Zdjęcie ilustracyjne Ekspertka ds. COVID-19 o zakażeniach w Polsce. "200 tys. i więcej"

Święto "Czarnego Nazarejczyka" odbywa się na pamiątkę uroczystej translacji (przeniesienia) drewnianej figury Jezusa Nazareńskiego do bazyliki mniejszej w manilskiej dzielnicy Quiapo, gdzie odtąd jest przechowywana. Figura ta została wykonana w Meksyku i przewieziona na Filipiny na początku XVII wieku. Miejscowi katolicy wierzą, że za pośrednictwem tego cudownego wizerunku mogą otrzymywać nadzwyczajne łaski i doświadczać cudów. Wierzą też, że dotknięcie rzeźby przynosi błogosławieństwo.

Ponad 80 proc. mieszkańców przeszło 100-milionowych Filipin należy do Kościoła katolickiego, a ponad 10 proc. do innych kościołów chrześcijańskich. 

kjm/ mal/ (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: