Projekt o weryfikacji covidowej w Sejmie - co zawiera? "Pracodawca będzie mógł delegować pracownika"

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia odbędzie się w środę wysłuchanie publiczne w sprawie poselskiego projektu ustawy o bezpieczeństwie covidowym. Przepisy przygotowane przez posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości przewidują, że pracodawca będzie mógł zażądać od pracownika ważnego wyniku testu przeciw COVID-19.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zapowiedziała, że w wysłuchaniu wezmą udział wszystkie zainteresowane osoby, które wcześniej zgłosiły swój udział. To między innymi stowarzyszenia, podmioty społeczne czy korporacje zawodowe związane z ochroną zdrowia. Wysłuchanie publiczne odbędzie się w Sejmie w formule online. Rozpocznie się o 11.00.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Ustawa o bezpieczeństwie covidowym. Czy pracownicy będą musieli wykonywać testy na COVID-19?

Zgodnie z proponowanym projektem, w przypadku niewykonania testu pracownik zostanie z niego zwolniony tylko wtedy, kiedy będzie zaszczepiony albo będzie miał status ozdrowieńca. W przypadku braku testu i szczepienia oraz nieposiadania statusu ozdrowieńca pracownik nie poniesie żadnych konsekwencji służbowych - to znaczy nie zostanie zwolniony ani nie utraci części wynagrodzenia. Pracodawca będzie mógł go jedynie oddelegować do innych obowiązków.

Zgodnie z projektem ustawy, testy dla pracowników i współpracowników mają być finansowane ze środków publicznych.

Czesław Hoc o testach dla pracowników: Możliwość, a nie konieczność

Przedstawiając w imieniu wnioskodawców projekt przygotowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, poseł Czesław Hoc powiedział podczas jego pierwszego czytania na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia 16 grudnia, że projekt "jest wyważony i koncyliacyjny". Dodał, że projekt do niczego nie zmusza i nie powoduje żadnej segregacji sanitarnej. Wyjaśnił, że założenia ustawy opierają się na trzech komponentach. - Pierwszy zakłada, że pracodawca będzie miał możliwość, a nie konieczność domagania się od pracownika ujemnego testu w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 - powiedział poseł Hoc. Dodał, że każdy pracownik będzie mógł wykonać test bezpłatnie. - Z takiego testu zwalniać będzie status ozdrowieńca lub wykonanie szczepienia przeciw COVID-19 - wyjaśnił poseł PiS.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Czesław Hoc dodał, że jeśli pracownik nie okaże ważnego testu, nie będzie ozdrowieńcem, ani nie będzie zaszczepiony, nie poniesie z tego tytułu konsekwencji służbowych - nie zostanie zwolniony, ani nie utraci części wynagrodzenia. Poseł wyjaśnił, że w takim przypadku pracodawca będzie mógł delegować pracownika "na inny odcinek miejsca pracy, by nie miał styczności z klientami".

Drugi element zawarty w projekcie stanowią przywileje dla pracodawców, których pracownicy będą zaszczepieni. - Taka firma będzie zwolniona ze wszelkich obostrzeń wynikających z epidemii COVID-19 - powiedział Czesław Hoc. Przedstawił też trzeci komponent projektu, który dotyczy pracowników podmiotów leczniczych - przychodni, szpitali, hospicjów, zakładów opiekuńczo-leczniczych, ośrodków nocnej i świątecznej pomocy. Ich kierownicy będą mogli zażądać od pracowników informacji o tym, czy są zaszczepieni, mają status ozdrowieńca lub negatywny test w kierunku SARS-CoV-2.

Więcej o: