W Portugalii nowe restrykcje sanitarne, zamknięto szkoły. W Czechach testy dla wszystkich uczniów

Od poniedziałku w Portugalii obowiązują nowe restrykcje sanitarne wraz z nasileniem się piątej fali pandemii COVID-19. Co najmniej przez tydzień nie będą funkcjonowały placówki oświatowe. Z kolei w Czechach wszyscy uczniowie, a także nauczyciele i inni pracownicy szkół muszą dwa razy w tygodniu robić testy na obecność koronawirusa.

Według nowych założeń działalność szkół zostanie wznowiona prawdopodobnie 10 stycznia. Decyzję w sprawie ewentualnej zmiany tego terminu powinien do czwartku podjąć rząd premiera Antonia Costy.

Od poniedziałku większość urzędników instytucji publicznych wykonuje swoje zadania w ramach telepracy. Sytuacja ta dotyczy osób, które nie mają bezpośredniego kontaktu z petentami. 

Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Portugalia. Potrzebny certyfikatów potwierdzających szczepienie 

Nowe przepisy zobowiązują mieszkańców Portugalii do posiadania certyfikatów potwierdzających szczepienie przeciwko COVID-19, jeśli chcą udać się do lokalu gastronomicznego lub zamieszkać w hotelu. Wymóg ten dotyczy również osób odwiedzających placówki kultury.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl

Z kolei ważnego testu na COVID-19 portugalskie służby medyczne wymagają w przypadku osób odwiedzających chorych w szpitalach czy pensjonariuszy domów opieki. Dokument ten muszą posiadać również uczestnicy przyjęć organizowanych przez firmy, a także wesel i chrzcin.

Rząd Portugalii uzasadnia wprowadzenie nowych restrykcji koniecznością ograniczenia kontaktów społecznych w związku z wciąż wysokim poziomem zakażeń koronawirusem. W niedzielę ich dobowa liczba sięgnęła 11 tys.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska"Płynnie przejdziemy z czwartej fali w piątą". Nowe dane o omikronie

Czechy. Uczniowie i nauczyciele muszą dwa razy w tygodniu robić testy na Covid-19

W Czechach wszyscy uczniowie, a także nauczyciele i inni pracownicy szkół muszą od poniedziałku dwa razy w tygodniu robić testy na obecność koronawirusa. Obowiązek dotyczy także osób zaszczepionych przeciw Covid-19 i ozdrowieńców.

Antygenowe testy wykonywane będą dwukrotnie w ciągu tygodnia przez najbliższe 14 dni. Celem jest wczesne zdiagnozowanie wariantu koronawirusa Omikron.

Jeżeli któryś z uczniów lub ktoś z personelu nie chce poddać się testom, musi cały czas pobytu w szkole nosić maski ochronne FFP2. Młodsze dzieci mogą nosić lżejsze maseczki chirurgiczne lub maseczki bawełniane. Uczniowie odmawiający testów lub ci, których rodzice nie zgadzają się na badanie, nie mogą uczestniczyć w zajęciach śpiewu i wychowania fizycznego. Odmowa testów oraz ochrony nosa i ust oznacza brak możliwości udziału w zajęciach szkolnych.

Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu premiera Petra Fiali, od północy w poniedziałek obowiązują w Czechach złagodzone restrykcje przeciwepidemiczne. Zwiększono z czterech do sześciu liczbę osób, które mogą siedzieć obok siebie w restauracji, a nie mieszkają wspólnie. W lokalach, w których nie ma miejsc siedzących, czyli w klubach, barach i dyskotekach, może być 100 osób zamiast dotychczasowych 50. Nie ma ograniczeń czasowych dla funkcjonowania restauracji lub barów. W dalszym ciągu wejście do lokali gastronomicznych wymaga posiadania certyfikatu szczepień lub zaświadczenia o przebytej chorobie Covid-19.

Z Lizbony Marcin Zatyka, z Pragi Piotr Górecki (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: