Nowe obostrzenia - decyzja już w tym tygodniu. Jakie restrykcje obowiązują do tej pory? [LISTA]

W poniedziałek Adam Niedzielski zapowiedział, że w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia może przedstawić nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Jakie restrykcje obowiązują w Polsce do tej pory?

Dotychczasowe obostrzenia wprowadzone zostały od 15 grudnia 2021 roku. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło je głównie w związku ze świętami Bożego Narodzenia i sylwestrem. Mimo tego liczba zakażeń oraz liczba zgonów cały czas pozostają na bardzo wysokim poziomie i jak zapowiedział w poniedziałek 3 stycznia Adam Niedzielski, obostrzenia mogą zostać zaostrzone. Decyzja w tej sprawie ma zostać podane w środę 5 stycznia lub piątek 7 stycznia.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Obostrzenia w Polsce - jakie są obowiązujące restrykcje?

Wprowadzone 15 grudnia obostrzenia wprowadziły m.in. obowiązkowe testy dla współdomowników osoby, która otrzymała pozytywny test na COVID-19. Wcześniej na testy kierowane były te osoby dopiero wtedy, gdy wystąpiły u nich objawy zakażenia.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

2022 New Year's Eve Times Square Performances Sylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Nowe obostrzenia od 15 grudnia w Polsce

Od tego dnia wprowadzono:

  • dodatkowy warunek zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny w przypadku, gdy mieszka się lub prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Warunkiem jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby, z którą się mieszka;
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy;
  • ograniczenia limitów osób (z 50 proc. do 30 proc.) w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu - o ile prowadzona będzie weryfikacja certyfikatów covidowych;
  • w przypadku lokali gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych przeciw COVID-19;
  • zakaz konsumpcji m.in. w kinach, klubach filmowych;
  • limit 75 proc. obłożenia w transporcie zbiorowym;
  • obowiązek wykonania testu na COVID-19 przez osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Osoba, która nie okaże negatywnego wyniku testu, będzie musiała odbyć, po przekroczeniu granicy Polski, obowiązkową kwarantannę;
  • zamknięte zostają dyskoteki i kluby (z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia - wówczas jednak w danej imprezie może uczestniczyć maksymalnie do 100 osób).

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii przedłużyło większość restrykcji do 31 stycznia 2022 roku.

Poza tym od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i średnich wprowadzona zostaje nauka zdalna. Nauka takie nie dotyczy jednak przedszkoli i żłobków.

Lotnisko (zdjęcie ilustracyjne) Nowe obostrzenia w Polsce. Zmiany w ruchu lotniczym do 10 stycznia [LISTA]

Więcej o: