Koronawirus. Rekordowa liczba zakażeń w USA i kilku krajach Europy. "14 przypadków na sekundę"

Po raz pierwszy w czasie pandemii liczba zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 2 mln w ciągu jednego tygodnia. To ponad cztery przypadki na sekundę - podkreśla w piątek "USA Today". Rekordy zakażeń padają też w innych krajach.
Zobacz wideo Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich? Szczerba: Dla wybranych grup zawodowych

Jak precyzuje gazeta, 2,49 mln przypadków koronawirusa w ciągu ostatniego tygodnia wymazało poprzedni rekord - 1,7 mln, co miało miejsce od 3 do 9 stycznia 2021 roku. Nasilenie pandemii przypisuje się nowemu wariantowi - omikronowi. "USA Today" opiera swą analizę na danych Johns Hopkins University. Zwraca uwagę, że dla porównania, w całym listopadzie było 2,55 mln infekcji.

W czwartek w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 647 067 mln nowych przypadków. Ponad 2 mln zanotowano w ciągu ostatnich czterech dni. "Z obydwoma infekującymi ludzi wariantami, omikronem i deltą, Stany Zjednoczone nawiedza obecnie średnio około 356 tys. przypadków dziennie. Są to ponad cztery przypadki co sekundę" - wyliczył dziennik.

W czwartek rekordową liczbę zakażeń zgłosiło 16 stanów. Są to: Kolorado, Connecticut, Delaware, Floryda, Georgia, Hawaje, Illinois, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Rhode Island, Wirginia i Waszyngton, a także Puerto Rico. W ciągu siedmiu dni, kończąc na czwartku, jedno na każde z 10 hrabstw odnotowało najwyższą liczbę przypadków koronawirusa.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

samolot (zdjęcie ilustracyjne)Kobieta spędziła 5 godzin w toalecie w samolocie po teście na COVID-19

Na całym świecie 14 przypadków zakażenia na sekundę

"USA Today" podaje jednocześnie, że na całym świecie liczba zachorowań wzrosła w ciągu tygodnia o 61 proc. w stosunku do poprzedniego. Jest to niemal 14 przypadków na sekundę. W ciągu zaledwie dwóch tygodni liczba zachorowań na świecie wzrosła prawie dwukrotnie.

Tygodniowa liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych nie zbliża się jednak do rekordowego poziomu. Najwięcej zgonów w jednym tygodniu, 23 415, odnotowano od 10 do 16 stycznia tego roku. W minionym tygodniu było ich 10 823.

"Stosunkowo niska liczba zgonów w przeciwieństwie do wysokiej liczby przypadków koronawirusa może potwierdza wczesne dowody na to, że omikron jest bardziej zakaźny, ale mniej poważny" - uważa amerykańska gazeta.

Koronawirus w IzraeluIzrael. Władze rozważają "model szwedzki", by uzyskać odporność zbiorową

Francja. Rekord zakażeń - ponad 232 tys. infekcji w ciągu minionej doby

We Francji wykryto minionej doby 232 200 zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku pandemii. Liczba infekcji przez trzeci dzień z rzędu przekracza 200 tys. - poinformowały w piątek francuskie władze.

Hospitalizowanych z Covid-19 jest obecnie 96 471 osób, w tym 3543 na oddziałach intensywnej terapii; zmarło 189 chorych zainfekowanych SARS-CoV-2. Na oddziały intensywnej terapii w ciągu minionej doby trafiło 37 osób.

Liczba nowych infekcji we Francji to także największa liczba dobowych zakażeń w Europie od początku pandemii.

Siedmiodniowa średnia krocząca zakażeń sięgnęła w czwartek we Francji 121 566 - prawie cztery razy więcej niż miesiąc temu, a średnia przypadków śmiertelnych wynosi 180. Do szpitali trafiło w ciągu minionej doby 465 osób z koronawirusem. Na początku grudnia suma dziennych zakażeń wynosiła w kraju niespełna 50 tys. - przypomina Agencja Reutera.

Według rządowych danych około 77 proc. francuskiej populacji jest obecnie w pełni zaszczepione, co znacznie zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów w związku z Covid-19.

Życzenia noworoczne 2022. Eleganckie życzenia i zabawne wierszyki na Nowy RokŻyczenia noworoczne 2022. Życzenia i zabawne wierszyki na Nowy Rok

Włochy. Kolejny rekord zakażeń

Ponad 144 tysiące zakażeń koronawirusem zarejestrowano w piątek we Włoszech. To nowy rekord od początku pandemii. Zmarło 155 osób. Liczba wykonanych w ciągu jednej doby testów przekroczyła 1,2 miliona. W czwartek zanotowano prawie 127 tysięcy zakażeń. W ostatnich dniach liczby te lawinowo rosną. Najwięcej przypadków jest w Lombardii; ponad 41 tysięcy.

11,7 procent testów dało wynik pozytywny; wskaźnik ten jest stabilny.

W szpitalach zajętych zostało ponad 150 następnych miejsc. Na intensywnej terapii jest 1260 chorych na Covid-19, a na pozostałych oddziałach ponad 11 tysięcy.

Minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył, że należy poważnie rozważyć propozycję wprowadzenia we wszystkich miejscach pracy obowiązku wzmocnionej przepustki Covid-19, wystawianej tylko na podstawie szczepienia lub wyleczenia. Wykluczone zostałyby w ten sposób paszporty covidowe na podstawie testów. Według mediów rząd Włoch podejmie decyzję w tej sprawie na początku stycznia.

Konferencja Zbigniewa ZiobryZmiany w rozwodach. Sądy będą zawieszać sprawy rozwodowe

Portugalia. Czwarty dzień rekordowych infekcji; w całym kraju dominuje Omikron

Ministerstwo zdrowia Portugalii potwierdziło w piątek ponad 30 tys. dobowych zakażeń koronawirusem. To czwarty dzień z rzędu rekordowych dziennych infekcji w tym kraju. Jak poinformował resort zdrowia, w ciągu ostatnich 24 godzin liczba zanotowanych zachorowań na Covid-19 wyniosła 30,8 tys. W sumie potwierdzono już na terytorium Portugalii 1,38 mln infekcji.

Władze medyczne wskazały, że w dalszym ciągu dzienna liczba zgonów oscyluje na poziomie kilkunastu przypadków. Pomiędzy czwartkiem a piątkiem potwierdzono ich 18, a łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi już 18,9 tys.

Pomimo rekordowych zakażeń w portugalskich szpitalach maleje liczba pacjentów leczonych na Covid-19. W piątek jest ich 1024, czyli o 10 mniej niż dzień wcześniej. Na OIOM-ach przebywa 145 pacjentów.

Według portugalskich służb medycznych Omikron dominuje już we wszystkich regionach kraju. W skali ogólnokrajowej nowy wariant ma już blisko 83-procentowy udział wśród wszystkich infekcji.

Najbardziej doświadczonym pandemią regionem kraju pozostaje aglomeracja Lizbony, gdzie w ciągu minionej doby wystąpił co drugi przypadek zakażenia potwierdzony przez portugalską służbę zdrowia. 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski/PAP, z Rzymu Sylwia Wysocka/PAP, z Lizbony Marcin Zatyka/PAP

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: