W przyjętym przez Radę Ministrów dekrecie rozszerzono użycie wzmocnionej przepustki sanitarnej, wystawionej tylko na podstawie szczepienia lub wyleczenia z COVID-19.
Od 10 stycznia wymagana ona będzie w hotelach i pensjonatach, na imprezach organizowanych po uroczystościach cywilnych i religijnych, na targach, kongresach, wyciągach i stokach narciarskich, na basenach, w obiektach sportowych, w placówkach kultury oraz we wszystkich środkach transportu, także lokalnego.
Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.
W dekrecie zapisano także, że z prewencyjnej kwarantanny będą zwolnione osoby, które miały ścisły kontakt z zakażonym koronawirusem, ale w ciągu ostatnich czterech miesięcy zaszczepiły się, są po trzeciej dawce lub wyzdrowiały.
Takie osoby do dziesiątego dnia od ostatniego kontaktu z kimś zakażonym mają obowiązek nosić maseczki FFP2 i wykonać test po pięciu dniach od takiego zetknięcia się z zainfekowanym.
(PAP) sw/ sp/
Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.
Z danych włoskiego resortu zdrowia z 29 grudnia 2021 roku wynika, że w ostatnich testach zakażenie koronawirusem zostało stwierdzone u 98 016 osób. Jest to najwyższa liczba nowych przypadków od początku epidemii w tym kraju. Mimo dużej liczby zakażeń, liczba zgonów utrzymuje się na niższym poziomie. Ostatniej doby poinformowano bowiem o śmierci 136 chorych na COVID-19.
Według ekspertów powodem takiego stanu jest wysokie wyszczepienie społeczeństwa. Do 29 grudnia aż 81 proc. Włochów otrzymało chociaż jedną dawkę szczepionki. 75 proc. obywateli jest w pełni zaszczepionych, a 31,1 proc. osób przyjęło już dawkę przypominającą.