Włochy. Kolejne restrykcje - korzystanie z metra, hoteli czy stoków tylko z paszportem covidowym

Rząd Włoch postanowił w środę znieść kwarantannę dla osób zaszczepionych, które miały kontakt z zakażonym. Podjął także decyzję, że nie będzie można wsiąść do autobusu, metra i innego środka transportu, jeśli nie jest się zaszczepionym przeciwko COVID-19 lub nie przeszło się choroby.

W przyjętym przez Radę Ministrów dekrecie rozszerzono użycie wzmocnionej przepustki sanitarnej, wystawionej tylko na podstawie szczepienia lub wyleczenia z COVID-19.

Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Włochy. Paszport covidowy wymagany będzie w hotelach, na imprezach, stokach narciarskich i środkach transportu

Od 10 stycznia wymagana ona będzie w hotelach i pensjonatach, na imprezach organizowanych po uroczystościach cywilnych i religijnych, na targach, kongresach, wyciągach i stokach narciarskich, na basenach, w obiektach sportowych, w placówkach kultury oraz we wszystkich środkach transportu, także lokalnego.

Przeczytaj więcej informacji o epidemii koronawirusa na stronie głównej Gazeta.pl.

Włochy - zdjęcie ilustracyjneWłochy. Rady przed sylwestrem: Unikać niezaszczepionych i nie śpiewać

W dekrecie zapisano także, że z prewencyjnej kwarantanny będą zwolnione osoby, które miały ścisły kontakt z zakażonym koronawirusem, ale w ciągu ostatnich czterech miesięcy zaszczepiły się, są po trzeciej dawce lub wyzdrowiały.

Takie osoby do dziesiątego dnia od ostatniego kontaktu z kimś zakażonym mają obowiązek nosić maseczki FFP2 i wykonać test po pięciu dniach od takiego zetknięcia się z zainfekowanym.

(PAP) sw/ sp/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Szkoła (zdjęcie ilustracyjne)Powrót dzieci do szkół. Wiceminister edukacji: na 100 proc. od 10 stycznia

Koronawirus we Włoszech. Najwyższa dzienna liczba zakażeń od początku epidemii

Z danych włoskiego resortu zdrowia z 29 grudnia 2021 roku wynika, że w ostatnich testach zakażenie koronawirusem zostało stwierdzone u 98 016 osób. Jest to najwyższa liczba nowych przypadków od początku epidemii w tym kraju. Mimo dużej liczby zakażeń, liczba zgonów utrzymuje się na niższym poziomie. Ostatniej doby poinformowano bowiem o śmierci 136 chorych na COVID-19.

Według ekspertów powodem takiego stanu jest wysokie wyszczepienie społeczeństwa. Do 29 grudnia aż 81 proc. Włochów otrzymało chociaż jedną dawkę szczepionki. 75 proc. obywateli jest w pełni zaszczepionych, a 31,1 proc. osób przyjęło już dawkę przypominającą.

Więcej o: