Portugalia. Chaos na izbach przyjęć, powodem nagły wzrost zakażeń i nowe zarządzenie

Nasilenie się piątej fali COVID-19 spowodowało chaos w portugalskich szpitalach i długie godziny oczekiwania na izbach przyjęć. W środę zanotowano w tym kraju największą od początku pandemii dobową liczbę zakażeń - ponad 26 tys.

Z relacji rozgłośni Observador wynika, że trwające średnio przez kilka godzin oczekiwanie na izbach przyjęć przypomina sytuację z paraliżu portugalskich szpitali, do której doszło w lutym br. Radio wskazuje jednak, że tym razem hospitalizacji poddawanych jest zdecydowanie mniej pacjentów. W środę wieczorem zaledwie 971 osób.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Portugalia. Chaos na izbach przyjęć. Omikron powoduje wzrost zakażeń

Lizbońska rozgłośnia wskazała, że chaos na izbach przyjęć to efekt kierowania przez infolinię ministerstwa zdrowia tzw. SNS24 pacjentów z pozytywnymi wynikami testów do szpitali (tam oceniany jest ich stan zdrowia, nie wszyscy są jednak hospitalizowani). Telefoniczna linia od kilku dni jest znacznie przeciążona. "Do końca drugiego tygodnia stycznia linia zostanie wzmocniona szkoleniem i zatrudnieniem 750 nowych specjalistów, co oznacza wzrost o 15 proc. w stosunku do obecnych danych (obecnie pracowników jest pięć tysięcy)" -podano. "Od początku miesiąca i do poniedziałku wydano pięć razy więcej próśb o przeprowadzenie badań i trzy i pół razy więcej niż w ostatnim tygodniu listopada" - wskazano.

Zgodnie z planami rządu Antonia Costy w najbliższych dniach pracowników SNS24 ma wesprzeć zespół złożony z żołnierzy.

Według zapewnień szefowej resortu zdrowia Marty Temido SNS24 ma sprostać potrzebom obywateli w warunkach szybko nasilającej się pandemii. - Nasza infolinia będzie pracować coraz sprawniej i wytrzyma rosnącą liczbę zgłoszeń dotyczącą zachorowań na COVID-9 - powiedziała, szacując, że już 7 stycznia liczba dobowych zakażeń w Portugalii sięgnie poziomu 37 tys. przypadków.

W środę ministerstwo zdrowia podało, że w kraju zanotowano rekordową liczbę dobowych zachorowań - ponad 26 tys. Dzień wcześniej przypadków infekcji było 17 tys. Jak podają portugalskie media, zdaniem lekarzy za ok 90. proc przypadków odpowiada wariant omikron.

*

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ sp/

Więcej o: