Najwyższa liczba zakażeń na świecie od początku pandemii. "Delta i omikron bliźniaczymi zagrożeniami"

Agencje AFP i Reuters podają, że w dniach 22-28 grudnia na świecie odnotowano najwyższą od początku pandemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Mogło być ich ponad 6,5 mln. Dyrektor generalny WHO mówi o "tsunami" wywołanym przez warianty delta i omikron.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w ostatnich godzinach, że od 20 do 26 grudnia liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem na świecie wyniosła blisko 5 mln. To wzrost o 11 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Liczba zgonów - ponad 44 tys. - pozostała na podobnym poziomie. Według stanu na 26 grudnia, na całym świecie wykryto dotąd ponad 278 mln przypadków zakażeń i niemal 5,4 mln zgonów.

Więcej informacji na temat pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Agencja Reuters podała z kolei w środę, że liczba nowych zakażeń w dniach 22-28 grudnia osiągnęła "rekordowy poziom". Średnio każdego dnia w tym okresie wykrywano niemal 900 tys. nowych przypadków, a, jak podaje Reuters, najwyższe liczby zakażeń od początku pandemii odnotowywały m.in. Stany Zjednoczone, Australia oraz niektóre europejskie kraje.

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Ekspert: Dosyć z paranoicznymi opiniami na temat szczepionek

Agencja AFP poinformowała z kolei, że w dniach 22-28 odnotowano łącznie ponad 6,5 mln nowych przypadków, co, jak podaje AFP, jest najwyższą liczbą od marca 2020 r., kiedy to Światowa Organizacja oficjalnie ogłosiła pandemię. Agencja zaznacza także, że w minionym tygodniu z powodu COVID-19 umierało średnio ok. 6,5 tys. osób dziennie, co jest najniższą liczbą od października 2020 r.

W środę polskie Ministerstwo Zdrowia podało, że minionej doby wykryto 15 571 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 227 osób, z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 567 osób.

Do tej pory w Polsce podano ponad 46,5 mln dawek szczepionek. W pełni zaszczepionych jest niemal 21 milionów osób.

Zobacz wideo Czym skutkuje nieszczepienie się i pobłażanie takim zachowaniom? Ekspert tłumaczy (listopad 2021)

Koronawirus. "Delta i omikron bliźniaczymi zagrożeniami"

- W tej chwili delta i omikron są bliźniaczymi zagrożeniami, które zwiększają liczbę przypadków do rekordowych liczb, co ponownie prowadzi do gwałtownego wzrostu liczby hospitalizacji i zgonów - stwierdził w środę dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ocenił, że "jest bardzo zaniepokojony tym, iż omikron jest bardziej zakaźny i krążąc w tym samym czasie co delta prowadzi do tsunami przypadków".

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneProf. Szczeklik: Każdy z nas prędzej czy później ulegnie zakażeniu

- Populizm, wąski nacjonalizm i gromadzenie narzędzi zdrowotnych, w tym masek, środków terapeutycznych, diagnostycznych i szczepionek przez niewielką liczbę krajów podważyło sprawiedliwość i stworzyło idealne warunki dla pojawienia się nowych wariantów - dodał.

Jak zaznaczył dyrektor generalny WHO, 92 z 194 krajów członkowskich nie osiągnęły 40-procentowej wyszczepialności.

Więcej o: