U niezaszczepionych seniorów ryzyko intensywnej terapii 85 razy większe niż po 3. dawce - dane z Włoch

Ryzyko leczenia z Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii jest w przypadku niezaszczepionych osób w wieku powyżej 80 lat wyższe 85 razy niż u zaszczepionych trzema dawkami - takie dane przedstawił w niedzielę włoski Instytut Służby Zdrowia.
Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

W cotygodniowym raporcie z monitoringu epidemii we Włoszech Instytut odnotował, że 26 proc. zakażeń dotyczy obecnie wieku poniżej 20 lat. 48 proc. z nich występuje w grupie 6-11 lat.

Włochy. Jedna czwarta zakażonych ma mniej niż 20 lat

Ponadto zaprezentowano najnowsze wyniki badań wskazujące, że po pięciu miesiącach od przyjęcia szczepionki jej skuteczność w zapobieganiu zakażeniu, zarówno z objawami, jak i bez, spada z 71 do 30 procent. Utrzymuje się natomiast skuteczność w zapobieganiu ciężkiego przebiegu choroby. U osób zaszczepionych w okresie krótszym niż pięć miesięcy jest to 92,7 procent, a po 150 dniach obniża się ona do 82 procent.

Koronawirus w Europie (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Ponad 6 tys. nowych zakażeń. Zmarło 16 pacjentów chorujących na COVID-19

Rośnie ilość zakażeń we Włoszech, ale umiera pięć razy mniej chorych niż rok temu

Skuteczność po trzeciej dawce w zapobieganiu zakażeniu i ciężkiej chorobie wzrasta odpowiednio do 71 i 94 procent.

W trzech ostatnich dniach we Włoszech zanotowano najwyższą dobową liczbę zakażeń od początku pandemii; w czwartek było to ponad 44 tys., w piątek 50 tys., a w sobotę 54 tys. przypadków. W kraju, gdzie zaszczepionych jest ponad 85 proc. mieszkańców, umiera pięć razy mniej osób niż przed rokiem.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Kiermasz świąteczny w centrum WiedniaAustria. Jest zalecenie dot. czwartej dawki szczepionki przeciw COVID-19

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: