Dramat Francji, Włoch i Hiszpanii. Najwyższa liczba przypadków koronawirusa od początku pandemii

Zarówno w Hiszpanii, Francji i we Włoszech została potwierdzona najwyższa liczba przypadków zakażenia koronawirusem od początku pandemii. W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii odnotowano ponad 72,9 tys. zakażeń, we Włoszech wykryto ponad 44,5 tys. nowych przypadków, natomiast we Francji minister zdrowia Olivier Veran poinformował o stwierdzonych 88 tys. nowych infekcjach.
Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

We Francji odnotowano rekordowy dzienny przyrost zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek 23 grudnia minister zdrowia tego kraju Olivier Veran. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 88 tys. nowych infekcji. Veran podkreślił na konferencji prasowej, że "liczby te są najgorsze, jakie kraj widział od początku pandemii". "Dzisiejsze dane nie są dobre" - powiedział i dodał, że w związku z tymi informacjami wkrótce prawdopodobnie zostaną zmienione obostrzenia epidemiczne.

W ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło we Francji 179 osób. 3208 osób jest na oddziałach intensywnej terapii, to o 61 więcej niż 24 godziny wcześniej. Jak wynika z danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 we Francji przyjęło dotąd 78 proc. populacji, a w pełni zaszczepionych jest 73 proc. Dawkę przypominającą przyjęło dotąd, według tych samych danych, ponad 27 proc. mieszkańców kraju.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Francja. Omikron wpływa na prognozy ekspertów. 

W środę Veran oceniał, że jeszcze w tym roku we Francji wykrywanych będzie 100 tys. zakażeń koronawirusem dziennie, a jako powód wskazał wysoką zakaźność nowego wariantu koronawirusa omikron. Według rządowych prognoz omikron stanie się dominujący w kraju między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem. Według ministra zdrowia omikron odpowiada obecnie za około 20 proc. wszystkich zakażeń we Francji, ale "w regionie stołecznym Ile-de-France bez wątpienia poziom ten wynosi 30-35 proc".

Włochy. Największa liczba zakażeń od początku pandemii - ponad 44 tysiące

We Włoszech odnotowano w czwartek rekordową liczbę dobowych zakażeń od początku pandemii; wykryto ponad 44,5 tys. nowych przypadków koronawirusa. Poprzedni rekord zanotowano 13 listopada 2020 roku, gdy zakażeń był około 40 tysięcy. Ministerstwo zdrowia Włoch poinformowało, że ostatniej doby na COVID-19 zmarło w kraju 168 osób, czyli trzy razy mniej niż w dniu zeszłorocznego rekordu liczby zakażeń. Łączny bilans zmarłych przekroczył 136 tysięcy.

Szacuje się, że obecnie zakażonych jest około 430 tysięcy osób w kraju. Padł też rekord liczby wykonanych jednego dnia testów: 901 tysięcy. W szpitalach jest ponad 9 tys. osób z diagnozą COVID-19, w tym około tysiąca na intensywnej terapii. Według Instytutu Służby Zdrowia wariant omikron koronawirusa stanowi obecnie około 28 proc. wszystkich zakażeń i odsetek ten gwałtownie rośnie. W regionie Lombardia jest to już 40 procent - podały władze w Mediolanie.

Tłumy na lotnisku Chopina w WarszawieTłumy przyjezdnych na lotnisku Chopina czekają na test na COVID-19

Hiszpania. W ciągu ostatniej doby prawie 73 tys. zakażeń, najwięcej od początku pandemii

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii odnotowano ponad 72,9 tys. zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej w ciągu jednego dnia od początku pandemii - poinformował w czwartek resort zdrowia tego kraju. Ministerstwo sprecyzowało, że minionej doby liczba infekcji przypadających na 100 tys. obywateli przekroczyła poziom 911, czyli wzrosła o 127 w porównaniu ze środą.

Według rządu Sancheza w najbliższych dniach w Hiszpanii należy spodziewać się utrzymania wysokich dziennych liczb zakażeń koronawirusem. Potwierdzeniem tej prognozy ma być m.in. ujawniony w czwartek raport ministerstwa środowiska, według którego w wodach ściekowych na terenie kraju utrzymuje się najwyższe stężenie SARS-CoV-2 od początku pandemii.

Hiszpania. Władze Murcji zatwierdziły obowiązywanie nocnej godziny policyjnej 

W czwartek rekordową liczbę dziennych infekcji zanotowano we wspólnotach autonomicznych Kraju Basków, Nawarry oraz Kantabrii. W tych położonych na północy kraju regionach zachorowało odpowiednio 4,7 tys., 1,6 tys. i 741 osób. Rekord dziennych zakażeń padł również w Estremadurze, na zachodzie Hiszpanii - 2,1 tys. Najwięcej od początku pandemii dziennych zakażeń zanotowano też we wspólnocie autonomicznej Madrytu – ponad 20 tys. Pomimo rekordowej liczby zakażeń władze regionu stolicy nie chcą zgodzić się na zapowiedziany w środę przez premiera Hiszpanii Pedro Sancheza obowiązek noszenia masek na ulicach.

Tymczasem we czwartek władze wspólnoty autonomicznej Murcji, na południowym wschodzie, zatwierdziły obowiązywanie nocnej godziny policyjnej w okresie świąteczno-noworocznym, a także w pierwszych dwóch tygodniach stycznia.

Autorzy: Marcin Zatyka, Sylwia Wysocka,  zm, zat, ap

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Jacek Kurski na Eurowizji JuniorOnet: Jacek Kurski pojechał na Eurowizję Junior z koronawirusem

Więcej o: