Chiny. Atak COVID-19 i gorączki krwotocznej. Surowy lockdown w 13-milionowym Xian

Władze znanego z Terakotowej Armii miasta Xian w północno-zachodnich Chinach ogłosiły w środę ścisły lockdown dla 13 mln mieszkańców po wykryciu blisko 200 przypadków COVID-19. Miasto walczy również z wysoce śmiertelną sezonową gorączką krwotoczną.

Od czwartku mieszkańcy będą mogli opuszczać Xian tylko, gdy będzie to absolutnie konieczne, na podstawie specjalnego zezwolenia. Wszystkie osiedla mieszkaniowe objęte zostaną surowym lockdownem. Z domu będzie mogła wychodzić tylko jedna osoba, raz na dwa dni, by kupić niezbędne towary.

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Chiny. Surowy lockdown w 13-milionowym Xian

Chińscy komentatorzy określają restrykcje ogłoszone w Xianie jako jeden z największych i najsurowszych lockdownów covidowych w Chinach w 2021 roku. Ma to zwalczyć rosnące ognisko zakażeń wariantem koronawirusa delta. Od 9 grudnia w mieście zgłoszono około 200 objawowych infekcji lokalnych.

W środę w Xianie wykryto 63 zachorowania na COVID-19. W mieście trwa trzecia tura masowych testów przesiewowych. Z nowym ogniskiem COVID-19 zbiegł się w czasie wzrost przypadków powodowanej przez hantawirusy sezonowej gorączki krwotocznej, którą państwowy dziennik "Global Times" określa jako "naturalnie występującą chorobę zakaźną o wysokiej śmiertelności". Gazeta nie podaje jednak liczby wykrytych infekcji i przypadków śmiertelnych.

Według państwowych mediów wzrost przypadków gorączki krwotocznej notowany jest w północnych Chinach każdej zimy. Chińscy eksperci uspokajają, że chorobę roznoszą głównie gryzonie, szczepionki są przeciwko niej skuteczne, a przeniesienie infekcji z człowieka na człowieka jest praktycznie niemożliwe.

Pandemia COVID-19 jest w Chinach zasadniczo pod kontrolą od wiosny 2020 roku, a ponad trzy czwarte ludności jest już w pełni zaszczepionych chińskimi szczepionkami. Mimo to władze ChRL obstają przy strategii "zero covid" i stanowczo reagują nawet na pojedyncze infekcje, by nie dopuścić do nawrotu pandemii na dużą skalę.

*

Z Kantonu Andrzej Borowiak, PAP

anb/ ap/

Koronawirus: więcej informacji na stronie gov.pl.

 

Więcej o: