Rzecznik resortu zdrowia: Postarajmy się spędzić święta w gronie zaszczepionych

W środę odnotowano największą liczbę zmarłych w związku z COVID-19 od początku czwartej fali epidemii. - Ograniczmy te święta do osób najbliższych i postarajmy się, jeśli to możliwe, spędzić je w gronie osób w pełni zaszczepionych, najlepiej z dawką przypominającą - zaapelował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaapelował w środę (22 grudnia) na konferencji prasowej, aby nie celebrować nadchodzących świąt Bożego Narodzenia tak, jak mieliśmy okazję robić to przed epidemią. Podkreślił także, aby ograniczyć zakres osób towarzyszących do grona najbliższych.

Jarmark Świąteczny Toruń (zdjęcie ilustracyjne) Jarmarki świąteczne. Niemcy odpuszczają, Polacy celebrują. Ceny zwalają z nóg

Wojciech Andrusiewicz apeluje o święta w gronie w pełni zaszczepionych

- Ograniczmy te święta do naszych najbliższych i starajmy się, jeżeli możemy, żeby te święta były spędzone w gronie osób w pełni zaszczepionych i w gronie osób najlepiej z dawką przypominającą - zaapelował.

Andrusiewicz odkreślił też, że święta to czas, który spędzamy często z osobami starszymi. W tym kontekście przypomniał, że statystyki zgonów wskazują, iż obecnie 83 proc. osób, które nie radzą sobie z covidem, to osoby powyżej 65 roku życia. - Myślę, że nawet bez wypowiadania apelu z mojej strony wszyscy wiemy, czym może grozić kontakt osoby niezaszczepionej z covidem - powiedział.

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl

rzecznik Ministerstwa Zdrowia, zdjęcie ilustracyjne Andrusiewicz: Są dwa ogniska omikronu w Polsce. "Spodziewany wzrost"

Ministerstwo Zdrowia: Najwięcej zmarłych w związku COVID-19 od początku czwartej fali epidemii

W środę 22 grudnia Ministerstwo Zdrowia podało, że badania potwierdziły 18 021 nowych zakażeń koronawirusem. Resort przekazał też, że zmarło 775 osób z COVID-19, najwięcej w obecnej fali pandemii. Liczba zakażonych od początku epidemii przekroczyła 4 mln, zmarłych 92,8 tys. (PAP)

Autorka: Daria Kania/ dka/ mir/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: