Kolęda 2022. Jak będą wyglądać wizyty duszpasterskie? Czy księża odwiedzą nas w domach?

Od kilku tygodni trwa w Polsce czwarta fala pandemii koronawirusa. Czy w związku z dużą liczbą zakażeń SARS-CoV-2 oraz dramatycznym wzrostem zgonów spowodowanych COVID-19 w tym roku, kolęda będzie wyglądać inaczej niż zazwyczaj?

Wierni przyjmujący księdza po kolędzie mają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony; dlatego powinien on mieć przy sobie paszport covidowy - wynika ze wskazań biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego przed nadchodzącą kolędą. Wskazania biskupa w związku z kolędą 2021/2022 zamieszczono na stronie internetowej diecezji elbląskiej. Hierarcha przypomniał w nich, że trwa czwarta fala epidemii. "W życiu społeczeństwa wiąże się to z rozmaitymi prawnymi ograniczeniami" - zaznaczył.

Zobacz wideo Terlikowski o raporcie ws. Pawła M.: Chcieliśmy oddać głos pokrzywdzonym

Bp Jacek Jezierski: Ksiądz chodzący po kolędzie powinien mieć ze sobą paszport covidowy

Biskup Jezierski przypomniał również, że księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie, a parafianie mają naturalne prawo zrezygnować z kolędy, jeśli czują się zagrożeni zarażeniem. Wskazał on, że odwiedzający parafian ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne (dystans, maseczka, dezynfekcja rąk), a wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut.

"Przyjmujący księdza mają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien mieć ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza" - napisał bp Jezierski. Według wskazań biskupa elbląskiego w kolędzie nie powinny uczestniczyć wraz z księdzem inne osoby, aby nie zwiększać możliwości rozprzestrzeniania się wirusa.

Hierarcha przekazał również, że dla tych, którzy nie decydują się na przyjęcie kolędy w domu, można odprawić mszę św. w kościele, ze specjalnym błogosławieństwem rodzin. "Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami" - zastrzegł bp Jezierski.

Bożonarodzeniowa szopka w WatykanieWatykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

W archidiecezji poznańskiej odwołane odwiedziny duszpasterzy w ramach kolędy

Z powodu pandemii koronawirusa także i w tym roku na terenie archidiecezji poznańskiej nie będzie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie. Mieszkańcy będą zapraszani na msze św. sprawowane w ich intencji. O takiej formie tegorocznej kolędy na terenie archidiecezji poinformował wikariusz generalny bp Szymon Stułkowski. Pandemia uniemożliwiła przeprowadzenie wizyty kolędowej w tradycyjnej formie także w ubiegłym roku.

"Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach, należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę św. Szczególną intencją tej mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian. Podczas mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów" - poinformował bp Stułkowski.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. 

Jak dodał, warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów celebrowali liturgię rodzinną, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą. Bp Stułkowski wskazał, że na wyraźne życzenie i zaproszenie rodzin można odwiedzić parafian z wizytą duszpasterską w miejscu ich zamieszkania, zachowując przy tym wszystkie restrykcje sanitarne.

Koronawirus w Polsce - zdjęcie ilustracyjneMinisterstwo Zdrowia: 18 021 nowych zakażeń koronawirusem i 775 ofiar śmiertelnych

W diecezji włocławskiej proboszczowie wybiorą formę kolędy 

Ordynariusz diecezji włocławskiej bp Krzysztof Wętkowski zarządził, że kolędy będą mogły odbyć się w jednej z trzech form wybranych przez proboszczów. Mogą zdecydować o złożeniu tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w domach wiernych, którzy wcześniej o to poproszą, a tam, gdzie wierni zrezygnują z tradycyjnej kolędy, księża mogą ich zaprosić do kościoła na mszę dla wskazanej grupy - np. według tradycyjnego planu wizyty duszpasterskiej. Mogą wybrać też połączenie obu form, czyli zorganizowanie mszy dla rodzin z poszczególnych rejonów parafii oraz udanie się do tych rodzin, które wyraźnie o to poproszą.

Autorzy: Marcin Boguszewski, Rafał Pogrzebny, Jerzy Rausz (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: