Ponad połowa Polaków uważa, że rząd źle radzi sobie z pandemią. Najsurowsi są ozdrowieńcy [SONDAŻ]

Większość Polaków uważa, że rząd nie radzi sobie dobrze z epidemią koronawirusa - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Najgorsze zdanie o działaniach rządu mają osoby, które chorowały na COVID-19.

IBRiS przeprowadził dla "Rzeczpospolitej" sondaż, w którym zapytał Polaków o to, jak - ich zdaniem - Polska radzi sobie z epidemią koronawirusa. Z badania wynika, że większość respondentów nie jest zadowolona z działań rządu w tym zakresie. 

Zobacz wideo Kowalski i Siarkowska zagłosują za projektem ws. paszportów covidowych?

Sondaż. Ponad 55 proc. ankietowanych uważa, że rząd nie radzi sobie z epidemią

Z badania wynika, że aż 55,5 proc. ankietowanych ma negatywną opinię na temat tego, jak rząd radzi sobie z pandemią. "Zdecydowanie złą" ocenę wystawiło 29,2 proc. respondentów - jest to najwyższy wynik, jaki padł w wynikach sondażu - dowiadujemy się z materiału dziennika. 

Pozytywną opinię na temat działań rządu wyraziło 35,7 proc. badanych. Odsetek osób, które wybrały odpowiedź "zdecydowanie dobrze" jest jednak bardzo mały - to zaledwie 4,2 proc. (najniższy wynik w sondażu). Osoby niezdecydowane to 8,8 proc. 

Więcej informacji na temat epidemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Philippines Asia StormTajfun Rai uderzył w Filipiny. Nie żyje co najmniej 75 osób [ZDJĘCIA]

Złe opinie na temat rozwiązań rządu w walce z epidemią przeważały wśród osób młodych i kobiet. Spośród osób zaszczepionych pozytywną opinię wyraziło 33 proc. badanych, natomiast 31 proc. osób zaszczepionych miało "zdecydowanie złe" zdanie. 

Największy odsetek osób niezadowolonych wystąpił wśród ozdrowieńców - to aż 87 proc. osób, które chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, z czego 28 proc. wyraziło opinię "zdecydowanie złą". 

Sondaż pracowni IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony 17-18 grudnia 2021 r. metodą CATI. W badaniu udział wzięła 1100-osobowa grupa respondentów. 

Zdjęcie ilustracyjneLubelskie. Miała 24 lata, nie zaszczepiła się. ?COVID-19 był u niej błyskawiczny?

Sytuacja epidemiczna w Polsce. Obostrzenia 

W związku ze złą sytuacją epidemiczną w Polsce od 15 grudnia obowiązują nowe obostrzenia. Lista obowiązujących restrykcji: 

  • od 15 grudnia - obowiązuje obniżenie limitu osób w restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych - do 30 proc. (zaszczepieni nie wliczają się do limitu pod warunkiem, że przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe),
  • od 15 grudnia - zamknięcie dyskotek i innych miejsc do tańczenia,
  • 31 grudnia i 1 stycznia - ograniczenie w lokalach zamkniętych do 100 osób,
  • od 15 grudnia - obowiązkowe testy dla osób mieszkających z osobami chorującymi na COVID-19 (bez względu na posiadanie certyfikatu covidowego),
  • od 15 grudnia - osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test na obecność koronawirusa nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy,
  • od 20 grudnia do 9 stycznia - nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich, przedszkola i żłobki będą otwarte,
  • od 1 marca obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla nauczycieli, medyków i funkcjonariuszy służb mundurowych.
Więcej o: