Szwecja. Nowe obostrzenia jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. 9 nowych zasad

W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem rząd Szwecji ogłosił we wtorek dziewięć nowych restrykcji i zaleceń, które zaczną obowiązywać jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Wśród nich są limity klientów w sklepach, a także zamknięcie klubów nocnych.

- Nie będzie powitania Nowego Roku w klubach nocnych [...] Musimy wspólnie zachowywać się odpowiedzialnie i dopasować środki kontroli do sytuacji epidemicznej - mówiła na konferencji prasowej premierka Szwecji Magdalena Andersson.

Więcej informacji o pandemii koronawirusa znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Szwecja zaostrza obostrzenia. Będą nowe zasady dla wjeżdżających do kraju

Od czwartku w restauracjach możliwe będzie siedzenie jedynie przy stolikach, a nie przy barze. W przypadku zgromadzeń z udziałem powyżej 20 uczestników konieczne będzie zapewnienie stałych miejsc siedzących bez względu na posiadanie certyfikatu o zaszczepieniu przeciw COVID-19. Takie zaświadczenia są w Szwecji wymagane od początku grudnia w kinach lub teatrach przy publiczności liczącej powyżej 100 osób.

W sklepach ponownie wprowadza się limit 10 m kw. na osobę, aby przeciwdziałać tworzeniu się tłumów w trakcie poświątecznych wyprzedaży. Powracają także rekomendacje dotyczące pracy z domu, a także unikania środków transportu publicznego. Na trasach dalekobieżnych obowiązywać będzie wskazanie miejsc.

Ponadto premierka Andersson zapowiedziała wprowadzenie wymogu testu na COVID-19 dla cudzoziemców wjeżdżających do Szwecji, ale nie podała konkretnej daty. Obecnie istnieje jedynie zalecenie, aby poddać się badaniu, a osoby z covidowym paszportem unijnym są wpuszczane.

Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie zasypanych śniegiem TatrDo sieci trafiło niesamowite zdjęcie zasypanych śniegiem gór. "Zimowa bajka"

Szwecja. Eksperci przedstawili trzy scenariusze rozwoju pandemii

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego również we wtorek zaprezentował trzy scenariusze rozwoju pandemii, według których obecna fala osiągnie w tym kraju szczyt w połowie stycznia. Wówczas dobowa liczba zakażeń wynieść może 4,5 tys., 9 tys. lub nawet 15 tys. Wpływ na różne szacunki mają zakres i skuteczność szczepień oraz wprowadzonych środków kontroli.

W ostatnich dniach w Szwecji potwierdza się dziennie ok. 4,2 tys. przypadków koronawirusa. To mniej niż w notujących szczyty zakażeń, liczących mniej mieszkańców Norwegii oraz Danii.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zdjęcie ilustracyjneLubelskie. Miała 24 lata, nie zaszczepiła się. ?COVID-19 był u niej błyskawiczny?

Więcej o: