Koronawirus. Prawie 10 tys. mandatów w ciągu dwóch dni za brak maseczek. "Myśleli, że nie muszą"

W przedświąteczny weekend mandatami ukaraliśmy ponad 9,5 tysiąca osób, które mimo zwrócenia przez policjantów uwagi, nie chciały zastosować się do obowiązku zakrywania ust i nosa - powiedział PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Jak dodał, osoby zaszczepione często tłumaczą, że myślały, że nie muszą zasłaniać ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych.
Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Rzecznik Komendy Głównej Policji w rozmowie z PAP podkreślił, że stan epidemii cały czas obowiązuje, a związane jest to z transmisją wirusa. - W związku z tym policjanci zwracają uwagę m.in. na obowiązek zakrywania ust i nosa, czy to w pojazdach komunikacji zbiorowej, czy też w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie taki przepis obowiązuje bez względu na to, czy ktoś jest zaszczepiony czy nie - zaznaczył inspektor. - Bardzo często osoby zaszczepione tak tłumaczą się policjantom, że myślały, że nie muszą zasłaniać ust i nosa w pomieszczeniach użyteczności publicznej - tłumaczył.

Jarmark Świąteczny Toruń (zdjęcie ilustracyjne)Jarmarki świąteczne. Niemcy odpuszczają, Polacy celebrują. Ceny zwalają z nóg

Epidemia koronawirusa. W weekend policja pouczyła prawie 10 tys. osób w związku z niezasłanianiem ust i nosa maseczką

Według danych przekazanych przez KGP w przedświąteczny weekend policjanci pouczyli 9 678 osób, w związku z niezakrywaniem ust i nosa maseczką. - W sobotę ukaraliśmy prawie 5 tys. osób, które mimo zwrócenia przez policjantów uwagi nie chciały zastosować się do tego obowiązku zakrywania ust i nosa. Z kolei w niedzielę ukaranych mandatami zostało prawie 4,6 tys. osób - przekazał, dodając, że łącznie w weekend ukaranych zostało 9 532 osób. - W stosunku do osób, które odmawiają przyjęcia mandatu, kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. Takich wniosków podczas ostatniego weekendu było 748 - podał.

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl

Sąd - zdjęcie ilustracyjneKoronawirus. Wyrok więzienia w zawieszeniu za naruszenie zasad izolacji

Policja kontroluje przestrzeganie reżimu sanitarnego w komunikacji zbiorowej

Rzecznik policji przekazał także, że funkcjonariusze podczas przedświątecznego weekendu skontrowali prawie 7 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej. - Cały czas współdziałamy w tym zakresie z Państwową Inspekcją Sanitarną i przypominam, że policjanci w związku z niestosowaniem się do przepisów związanych z wprowadzonym stanem epidemii mogą nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych, natomiast Państwowy Inspektor Sanitarny może nałożyć w drodze decyzji administracyjnej wysoką karę pieniężną - podkreślił.

- Generalnie w każdy weekend podejmujemy ok. 30 tys. interwencji w związku z nieprzestrzeganiem nakazów, zakazów i ograniczeń. Średnio tygodniowo kontrolujemy ok. 200 tys. razy obiekty handlowe, galerie, sklepy, i inne obiekty. Średnio w ostatnim czasie nałożyliśmy ok. 40 tys. mandatów tygodniowo - dodał rzecznik KGP. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj/ bf/ mark/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: