Unijny certyfikat COVID. Bez dawki przypominającej jego ważność będzie skrócona

Po szczepieniu podstawowym przeciw COVID-19 unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny przez dziewięć miesięcy (270 dni) "do celów podróży wewnątrz UE", a nie jak obecnie przez rok. By przedłużyć ważność dokumentu, trzeba będzie wziąć dawkę przypominającą. Takie przepisy przyjęła we wtorek Komisja Europejska.

Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów UE od 1 lutego. Do tego czasu w całej UE aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID mają zostać dostosowane do tych przepisów.

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

Unijny certyfikat COVID. Nowe regulacje dotyczące paszportu covidowego

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia podstawowego (jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego) przypadnie po 1 lutego i minie od niego więcej niż 270 dni, to aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł. Żeby go przedłużyć, potrzebne będzie szczepienie przypominające.

Po zastrzyku przypominającym ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ - jak podała Komisja - obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce przypominającej.

Protesty w Austrii Fala protestów w Europie. W Holandii zamieszki na ulicach kilku miast [ZDJĘCIA]

KE poinformowała, że nowy "okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień".

Unijny certyfikat covidowy będzie ważny tylko przez dziewięć miesięcy. "Certyfikaty pozostały kluczowym narzędziem"

Certyfikat pozostanie ważny przez dodatkowe trzy miesiące (tj. łącznie przez dziewięć miesięcy od pełnego zaszczepienia), "aby krajowe kampanie szczepień mogły się dostosować (do nowego wymogu - PAP), a obywatele mieli (zapewniony) dostęp do dawek przypominających".

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl.

- Zharmonizowany okres ważności unijnego cyfrowego certyfikatu COVID jest koniecznością dla bezpiecznego, swobodnego przemieszczania się i koordynacji na poziomie UE. Siła i sukces tego nieocenionego narzędzia dla obywateli i przedsiębiorstw polega na jego spójnym wykorzystaniu w całej UE. Teraz potrzebne jest zapewnienie, aby kampanie przypominające przebiegały tak szybko, jak to możliwe, aby jak najwięcej obywateli było chronionych dodatkową dawką, a nasze certyfikaty pozostały kluczowym narzędziem do podróżowania i ochrony zdrowia publicznego - powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

test na COVID-19 COVID-19: Czy test z apteki wykryje wariant omikron

Jak podała KE, przepisy wejdą w życie pod warunkiem, że w UE nie znajdzie się większość blokująca wśród państw członkowskich. Komisja podkreśliła jednak, że wejście nowej zasady w życie to formalność, bo prace legislacyjne koordynowała ze wszystkimi krajami UE.

PAP, luo/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: